sobota 11. července 2020 Olga

Jedinečný brněnský festival Ghettofest opět představí romskou kulturu. V sobotu odstartuje osmý ročník

Osmý ročník jedinečného brněnského festivalu Ghettofest, který spojuje menšiny a představuje romské tradice, se již blíží! Tuto sobotu v 14 hodin začne v bývalé Káznici na ulici Bratislavská program každoročních oslav. Těšit se můžete na workshopy, koncerty, výstavy, přednášky, ale také spoustu jídla a pití.

Letos se již po osmé uskuteční jedinečný brněnský festival Ghettofest. Nápad vznikl v hlavách několika místních obyvatel ze spolku Tripitaka, kteří se rozhodli přivést do kdysi vyloučené lokality návštěvníky z dalších částí města. Chtěli jim ukázat, že se na Cejlu není čeho bát, naopak že tu je možné zažít obohacující chvíle.

Za roky příprav neziskové akce se organizační tým značně proměnil, ale myšlenka zůstává. Cílem je spojit majoritu s menšinami, získat společné zážitky, vzájemně se inspirovat a oveřit si, že pestrá společnost je bohatství, které si musíme chránit.

Ghettofest drží od lokality pravicové extremisty

I přesto, že festival vzniká s omezeným rozpočtem a bez větších sponzorů, patří k tradici se na něm podílet. Pro většinu umělců je účast na Ghetto festu prestižní záležitost. S festivalem již v základech začali spolupracovat Muzeum romské kultury, komunitní centrum DROM, podporu pravidelně vyjadřují kraj, město i související městské části, za zmínku ale rozhodně stojí i desítky důležitých dobrovolníků. Díky Kateřině Šedé, držitelce Magnesie Litery za průvodce lokalitou BrnoX, začala také podpora projektu od TIC BRNO.  Ghettofest je projevem brněnského genia loci a zdravé občanské společnosti, díky nimž se tu nedaří prosazovat pravicovým extremistům a ani na prvního máje se tu nehajluje.

Připraven je i bohatý doprovodný program

Festival začíná v sobotu 8. června od 14.00 do 22.00, kdy Ghettofest proběhne na ulicích Bratislavská, Hvězdová a v káznici. Bývalá věznice mezi Bratislavskou a Cejlem je s festivalem spojená celoročně prostřednictvím dvou projektů. Veřejnost dostane příležitost seznámit se s výsledky komunitní práce centra Barvy brněnského bronxu, které zprostředkovává místním vyžití a vzdělání v hudební, mediální, divadelní a výtvarné dílně, což má vést k posílení aktivního občanskému postoje. Na Ghettofestu proběhne křest desky, koncert, výstava a divadelní performance.

Káznice žije Ghettofestem

Pravidelný program ohlašuje festival v prostorách bývalé Káznice. Organizátoři jej letos považují za vrchol festivalu. Vedle scénického čtení Gendalo: Etty, Anne, Kitty – dvojí svědectví, scatového a výtvarného workshopu, Talk show s Alicou či komentované prohlídky objektu s organizací Post Bellum, která zde také sídlí, rozezní jeho zdi akusticko-hudební projekt AVA kolektivu, Tomáše Vtípila a Bastl Instruments.

Hvězdička stage a park Eugena Horvátha

Park Eugena Horváta, pojmenovaný po legendárním primášovi, je jediné veřejné místo na světě se jménem romské osobnosti. Letos zde na hlavní stagi zahrají United Flavour, Please the Trees, Čankišou, Feri and the Gypsies, 4 Gipsy Soul, Space Embrace a celý večer zakončí fireshow v afrických rytmech. Ochutnáte tu romskou kuchyni Milana Danihela, punkovou pizzu a zmrzlinu lokální čokoládovny z Cejlu. 
I Eugen Horváth by jistě ocenil line up druhé Roma stage, kde vystoupí Gypsy Kája, Gypsy Lopez a skupiny Candish, Piroš Rouža a Bernakere čaja.

Platany stage

Okouzlující plácek pod platany letos vyřadila z provozu technická uzavírka, ale umístění pódia dále po ulici aspoň zvýrazní dramaturgii této scény. Line up přinese pouliční hudební směs špičkového romského a brněnského rapu doplněného regae. Bomby pojedou Čavalenky z Holíče (Sk), brněnští Erio, legenda z hoodu Tafrob a rastamani Dorsey.

Doprovodný program

V Muzeu romské kultury, které představuje světově unikátní instituci, proběhne komentovaná prohlídka výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní. Večer zazní cymbálový koncert Marka Baloga a jeho hostů z Budapešti.
Knihovna Jiřího Mahena otevře svůj oblíbený chill out stánek, Graff Shop uspořádá graffiti jam a festival Meeting Brno spolu s In Iustitia připraví otevřenou snídani.

 

Vstup na Ghettofest je zdarma.

www.ghettofest.cz

 

Foto Ghettofest

Štítky kultura, ghettofest, brnox, festival, léto

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.