Meeting Brno počtvrté. Pod mottem "Teď když máme, co jsme chtěli" letos sdružuje diskuzní fóra a různé kulturní akce. Festival odstartuje ve středu 29. května vernisáží audiovizuální výstavy Brno osvobozené!?, připravené ve spolupráci s Pamětí národa jako příspěvek ke třicátému výročí pádu komunistického režimu.
Unikátní expozice, která nesoudí a nehodnotí, ale nechává hovořit svědky klíčových událostí 20. století, je hlavním projektem letošního festivalu. Velmi netradiční a pro veřejnost atraktivní je její umístění do podzemního prostoru poblíž pomníku Rudoarmějce na Moravském náměstí. Součástí bude také festivalová open-air kavárna.
Festivalové dění nabízí různé programy pro všechny věkové kategorie a zajímavým způsobem zasahuje i do veřejného prostoru. „Živý, zajímavý a tím pádem fungující veřejný prostor je charakteristickým znakem živého a fungujícího města. Zajímavé dění v ulicích a na náměstích dělá město městem. Proto v rámci Meeting Brno umísťujeme právě ve veřejném prostoru vybrané festivalové produkce připomínající třeba méně známou, ale důležitou historii,“ uvedl ředitel festivalu Petr Kalousek.
Patronát nad letošním festivalem přijal Milan Uhde, jenž vystoupí jako host na jedné z klíčových festivalových debat - debatě věnované brněnskému disentu - společně s Annou Šabatovou, Petrem Fialou a Karlem Schwarzenbergem.
Tématické debaty se budou věnovat také hlavnímu mottu festivalu. „Mluvit budeme také o pojetí svobody a o tom, co jsme vlastně před třiceti lety chtěli, zda to opravdu máme a co teď můžeme udělat pro svou budoucnost. Téma naší odpovědnosti ve svobodném státě otevřeme společně s velvyslancem při NATO Jiřím Šedivým a plzeňským biskupem Tomášem Holubem," uvedla v tiskové zprávě mluvčí festivalu Barbora Olšanová.
Jedním z vrcholů festivalu bude ve čtvrtek 30. května premiéra představení Divadla Feste Václav Havel: Anatomie nenávisti na Římském náměstí. Soubor vedený Jiřím Honzírkem představí divadelní inscenace slavného proslovu Václava Havla z norského Osla z roku 1990.
„Ve veřejném prostoru připravujeme i taneční představení reflektující tragické brněnské události z 21. srpna roku 1969," upřesnila Olšanová. Festival tak nabídne letní kino a cyklus autorských čtení spisovatelů ze zemí bývalého východního bloku. Hostem bude například maďarský spisovatel Viktor Horváth či česká autorka Petra Hůlová.
Na sobotu 1. června se chystá tradiční Pouť smíření, která má sloužit jako připomínka hrůzného odsunu Němců z Brna, při kterém zemřelo desítky lidí.
Festivalu se letos aktivně zúčastní také Daniel Löw-Beer, potomek významné brněnské rodiny. Představí svůj projekt obnovy areálu v nedalekém Brněnci, kde by měl vzniknout památník holocaustu a Oskara Schindlera.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám