Počasí dnes23 °C, zítra27 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

Na den otevřených dveří na stavbě na Žabovřeské dorazily stovky lidí včetně premiéra Fialy

Na den otevřených dveří stavby brněnského velkého městského okruhu Žabovřeská dnes dopoledne zamířily stovky lidí, kteří se chtěli podívat, jak stavbaři pokročili a co vše už je hotové. Stavbu si prohlédli i politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jde o úzké hrdlo brněnské dopravy a že se těší, až bude stavba dokončena.

Na stavbu zamířili lidé všech věkových kategorií, prošli se po ní senioři i mladé páry s malými dětmi. Měli možnost se podívat, jak stavba pokročila, a zároveň možnost projít se po střeše silniční galerie a po ploše budoucí relaxační zóny. „Využil jsem možnosti, že je den otevřených dveří pro veřejnost, a přišel jsem se také podívat. Je to stavba, kterou dobře znám a sleduji ji od samého počátku. Jako obyvatel Brna tady poměrně často jezdím a spolu se všemi Brňany se těším na to, až bude dokončena," uvedl Fiala.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl, že letošek je pro Brno důležitý kalendářním rokem, protože bude znamenat otevření čtyř dopravních staveb, a to Žabovřeská, Bauerova a v předstihu by se podle ministra mělo otevřít i Tomkovo náměstí a Rokytova. Připomněl, že se zároveň staví i na D1, kde stavbaři rozšiřují jízdní pruhy ze čtyř na šest, a také na mostě Otakara Ševčíka. „Těch staveb je rozestavěno na území města Brna za sedm miliard korun. Znamená to výraznou investici a pomoc moravské metropoli," uvedl ministr.

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že jde o významné stavby a že i Brno přispívá několika sty miliony. Peníze z brněnského rozpočtu putují především do chodníků či parkových úprav.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR Radek Mátl řekl, že klíčová je nyní další příprava budování brněnského velkého městského okruhu. V současnosti je tak v běhu výběrové řízení na zhotovitele průzkumné štoly na tunel Vinohrady, na který už má firma podané nabídky. Průzkumnou štolu by chtěla zahájit v létě, do tří let stavbu samotného tunelu.

Stavba Žabovřeská skoro za 2,5 miliardy patří k technologicky nejnáročnějším projektům ŘSD. Jen pro ražbu tramvajového tunelu a nutnost odstřelů skály bylo využito 11,3 tun trhaviny. Stavbaři celkově odtěžili 24 tisíc metrů krychlových horniny. Aktuálně pokračují v budování levého jízdního pásu, protihlukových stěn, nábřežní zdi, chodníků, inženýrských sítí a dalších stavebních objektů. Hotovo by mělo být na podzim, kdy se začne jezdit čtyřmi jízdními pruhy. Výrazně by se tak měla zlepšit dopravní situace v úseku, kde denně projede 40 tisíc aut.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytl Petr Fiala

Štítky silnice, stavby, Fiala, zajímavosti, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na den otevřených dveří na stavbě na Žabovřeské dorazily stovky lidí včetně premiéra Fialy  |  Doprava  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.