Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

V Brně se otevře druhý největší přestupní terminál. Přesunou se tam šaliny i autobusy

Bohunický kampus se stane po autobusovém nádraží Zvonařka nejdůležitějším přestupním terminálem v Brně. Kromě šalin se přesune do Bohunic také pět autobusových linek. Změny začnou platit od 11. prosince, kdy se mění v Česku jízdní řády.

Dopravní stavba v Bohunicích za 1,4 miliardy korun, jíž dominuje nejdelší tramvajový tunel v Česku, umožní nejen pohodlnější cestu tramvají či trolejbusy k nemocnici až do centra Brna, ale také se stane hlavní přestupní křižovatkou pro cestující z Brněnska. Celkem se přesune k dopravnímu uzlu pět regionálních linek – 51, 401, 402, 405 a 406, jež jezdí například do Rosic, Ivančic, Oslavan a dalších více než třiceti obcí. Některé linky tak neskončí jako doposud v ulici Kyjevská. Navíc dojde k navýšení spoj a cestující se snadněji dostanou do centra moravské metropole.

Dopravce Kordis JMK, který zajišťuje dopravu v Jihomoravském kraji, počítá, že denně odjede z terminálu až 7 tisíc cestujících. „Ve špičkovou hodinu bude z terminálu odjíždět až patnáct regionálních spojů do hodiny, což odpovídá odjezdu autobusu zhruba každé čtyři minuty, ve vrcholné ranní špičce budou příjezdy autobusů z regionu každé dvě až tři minuty,“ řekl ředitel společnosti Kordis Jiří Horský.

V Brně pustili lidi do nejdelšího tunelu pro šaliny. Přišly davy

Brno je blízko nejdelšímu tramvajovému tunelu v republice. Stavba u bohunického kampusu je po technické stránce hotová a dělníci ladí poslední detaily před ostrým provozem, jež začne v prosinci. Před slavnostním přestřižením pásky pustil dopravce...

Pojede více vlaků

Pozměněné jízdný řád a změny spojů zveřejní dopravce dnes na webových stránkách IDS JMK, kde najdou lidé veškeré změny. Novinky se dotknou rovněž vlakových spojů. Na trať se po konci železniční výluky mezi Blanskem a Brnem vrátí pravidelné linky, které pojedou častěji i o víkendu. Navýšení počtu linek umožní nasazení nových vlakových souprav.  „V souvislosti s nasazením jednotek Moravia bude zejména o víkendech posílen provoz páteřních vlakových linek S2 a S3. Cestující z Blanska, Tišnova, a Sokolnic tedy budou mít k dispozici dvakrát více spojů,“ uvedl mluvčí Kordisu Květoslav Havlík

Do Brna se dostanete snadněji a rychleji, vzkazují cestujícím z Blanenska dopraváci

Lidé z Blanenska a Brněnska netrpělivě vyhlíží konec vlakové výluky, která trvá od prosince minulého roku. Počítá se, že soupravy se na trať znovu za zhruba měsíc vrátí. Dopraváci navíc slibují, že po období nepohodlí se cestující dočkají...

Zdražené jízdenky

Novinkou jsou v souvislosti se změnou jízdních řádů rovněž upravené ceny jízdenek. Ceník, který začne platit od března, schválili krajští radní. Jízdné podraží téměř o pětinu, v průměru o sedmnáct až devatenáct procent. Za cestování prostředky integrovaného dopravního systému si lidé připlatí kvůli vzrůstajícím nákladům na provoz veřejné dopravy. 

„Projednání nového tarifu už bylo nezbytné, abychom už nyní mohli zadat požadavky dopravcům a dodavatelům na úpravy prodejního softwaru a tisky jízdenek. Při tak zásadních úpravách tarifu jsou nutné minimálně tři měsíce na přípravu takových změn. V tomto čase také povedeme jednání s městy, která objednávají městskou dopravu – naším cílem je zajistit sladění cen v regionální a městské dopravě,“ sdělil krajský radní pro dopravu Jiří Crha (ODS).

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto DPMB

Štítky Brno, Bohunice, Kordis, JMK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.