St 12. 8. 2026Klára
Zdraví

Odbory spustily protest proti změnám v krajských nemocnicích. Varují před poklesem mezd

ČTK3 minuty čtení17. 2. 2026, 14:00
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR · Foto: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR

Plán na transformaci krajských nemocnic v Jihomoravském kraji vyvolal ostrou reakci odborů. Ty po jednání s hejtmanem Janem Grolichem spustily protestní kampaň a varují před možným snížením mezd i zhoršením pracovních podmínek zdravotníků. Hejtman kritiku odmítá a tvrdí, že kraj postupuje transparentně.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub po pondělním setkání s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) zahájily kampaň proti plánované transformaci krajských nemocnic. Obávají se snížení mezd, uvedli odboráři v prohlášení. Grolich ČTK napsal, že o protestu na schůzce nezazněla ani zmínka, svou komunikaci s odbory považuje za maximálně transparentní. Krajská akciová společnost Jihomoravská zdravotní by se podle plánu hejtmanství měla v příštích letech stát zastřešující společností všech krajských nemocnic.

O plánovaných změnách, kdy si každá nemocnice ponechá vlastní vedení, odpovědnost i identitu, ale strategický rozvoj nebo velké investice bude řídit mateřská společnost, kraj informoval koncem loňského roku. Odůvodnil je zejména demografickým vývojem.

„Populace rychle stárne, přibývá chronických pacientů a roste potřeba dlouhodobé péče proti té akutní. Abychom na to mohli reagovat v krajském zdravotnictví, potřebujeme odborný tým, který má detailní informace o našich nemocnicích,“ uvedl tehdy Grolich. Privatizaci nemocnic vyloučil.

„Transformace zní technicky, má ale konkrétní dopady na životy zdravotníků. Na stejné pozici může být rozdíl mezi platem v příspěvkové organizaci a mzdou v akciové společnosti až 8000 korun měsíčně. Zásadní rozdíl je například také v benefitech. Zatímco ve stávajících příspěvkových organizacích mají zaměstnanci jistotu FKSP - sociální fond, tedy povinně vyhrazené prostředky na benefity, v akciových společnostech se benefity zpravidla určují ze zisku a na základě dobré vůle zaměstnavatele,“ uvedli v prohlášení odboráři.

Hejtman podle nich zaručil, že zhoršení finančních a pracovních podmínek nenastane. „Ze zkušenosti z minulosti a jiných krajů víme, že hejtman nic takového z podstaty své funkce garantovat nemůže a že transformace vždy vedla velmi rychle ke skokově horším podmínkám pro všechen nemocniční personál,“ dodali odboráři.

Grolich dnešní jednání označil za věcné a otevřené. „O tomto protestu nezazněla ani zmínka. Považuji to za velmi nešťastné, protože z naší strany je po celou dobu komunikace s odbory maximálně transparentní a informujeme je o všech našich krocích,“ uvedl. Prohlášení odborů pak podle něj obsahuje manipulativní informace o rozdílech v odměňování v akciových společnostech.

Odboráři do kampaně připravili výpovědi zdravotníků, které hodlají umisťovat na své sociální sítě. Chtějí se také zúčastnit zasedání krajského zastupitelstva. Protest podle Grolicha chod nemocnic neovlivní, reakce odborů jej však mrzí. „Stejně jako to, že svolali několik jednání s politiky, včetně krajských, ale nikdy jsem já nebo kdokoli z vedení pozvánku nedostal. My jsme připraveni vždy jednat a odpovídat i na nepříjemné dotazy. Prokázali jsme to i tím, že jsme objeli všechny nemocnice a zaměstnancům odpovídali na vše, co je zajímalo,“ doplnil hejtman.

Transformace krajských nemocnic je tématem už několik let. Proti pokusu z roku 2022 o převod do jedné akciové společnosti se zvedla vlna kritiky od opozice i odborů. Zdravotnické odbory převod zařízení na akciové společnosti dlouhodobě odmítají a upřednostňují příspěvkové organizace.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
Libor Čajka18. 2. 2026, 16:47
Hlavne aby se nam nezprivatizovali jako vsechno ostatni. Pridat se nemocnicim I skolam musi, to je jasne. A ne ubirat..

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Policie rozbila gang falešných investorů. Obviněno je deset lidíKrimi

Žena v Židenicích vstoupila do kolejiště, nepřežila srážku s šalinou

Tragická nehoda se v úterý odpoledne stala v brněnských Židenicích. Žena skončila pod koly šaliny poté, co vstoupila do kolejiště mimo přechod pro chodce. Záchranáři ji po nehodě oživovali a ve vážném stavu převezli do nemocnice, kde svým zraněním podlehla.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook