St 12. 8. 2026Klára
Zdraví

Sváteční Brno se odělo do ledu a mlhy, přibývá onemocnění

Aapelikan2 minuty čtení28. 12. 2012, 10:31
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ještě před Štědrým dnem to vypadalo, že se Brno po letech konečně dočká bílých Vánoc. Sníh sice o svátcích vydržel, ale námraza a mlha, kterou by moravské metropoli mohl závidět i Londýn, původní očekávání zhatily.

Ráz nevlídného počasí měl ale přece jenom jedno pozitivum. Méně se jezdilo a bylo tím pádem méně dopravních nehod. Podle policejní statistiky nejméně za posledních pět let.

Na druhou stranu se nikomu moc nechtělo na čerstvý vzduch, a tak většinu času trávil u vánočních pochoutek, televize nebo počítače.

Teplotní inverze, která Brno pokryla, navíc způsobila, že na rozdíl od Čech, kde teploty stoupaly nad deset stupňů a na mnoha místech padly dlouhodobé rekordy, se teploty držely jen těsně nad nulou.

Mlha a vlhké počasí zároveň přinesly zvýšený výskyt onemocnění horních cest dýchacích. Ordinace lékařské pohotovosti byly po oba sváteční dny plné, problémy měly zejména děti a mládež.

„Většinou se jedná o klasická respirační onemocnění typická pro zimní období, kdy slunce a mráz střídají plískanice a mlhy. Rýmy, kašel a zvýšené teploty jsou typickými projevy těchto povětrnostních výkyvů,“ přiblížil příčiny zdravotních problémů dětský lékař Jiří Drábek.

„U dospělé populace zatím neumíme rozsah těchto onemocnění odhadnout. Byly svátky, mnoho lidí si vzalo do konce roku dovolenou. Takže pokud mají tyto zdravotní problémy, léčí se většinou sami v teple domova. Více budeme vědět až po Novém roce, kdy půjdou opět do práce, nebo zaplní ordinace,“ doplnil praktický lékař Ilja Knotek.

S ním souhlasí i ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček. „V žádném případě v tuto chvíli nemůžeme hovořit o nějaké epidemii a už vůbec ne o chřipce. Ta přichází většinou až koncem ledna nebo v únoru,“ konstatoval.

Podle něho tento ráz počasí respiračním chorobám přímo nahrává. Lidé by měli chodit teple oblékaní, neměli by v takovémto nečase dlouho pobývat venku a měli by jíst co nejvíce zejména čerstvých vitamínů v podobě ovoce a zeleniny.

„Naše tělo je oslabené a my mu musíme pomoci, aby si vytvořilo obranné protilátky. Pohyb, otužování, zdravé stravování a také důležité vitamíny k obraně proti sezonním nemocem významně napomohou,“ zdůraznil Mareček.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Policie rozbila gang falešných investorů. Obviněno je deset lidíKrimi

Žena v Židenicích vstoupila do kolejiště, nepřežila srážku s šalinou

Tragická nehoda se v úterý odpoledne stala v brněnských Židenicích. Žena skončila pod koly šaliny poté, co vstoupila do kolejiště mimo přechod pro chodce. Záchranáři ji po nehodě oživovali a ve vážném stavu převezli do nemocnice, kde svým zraněním podlehla.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook