Brno v březnu letošního roku zjišťovalo, kolik zde žije lidí bez domova. Šlo už o čtvrté pokračování projektu, který navazuje na průzkumy z let 2014, 2010 a 2006. Počet lidí bez střechy nad hlavou se podle údajů letos snížil na 1657. V roce 2014 jich přitom bylo o zhruba tři stovky více.
„Cílem zjišťování počtu lidí bez domova je především aktualizovat informace o fenoménu bezdomovství na území města Brna, které nelze zjistit jiným způsobem," uvedla Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu.
Jde o údaje o počtu lidí, kterých se bezdomovství týká, místa, kde se zdržují či kde žijí, rámcová věková struktura a další. Dalším přínosem je podle Gardoňové také zvýšení celkové odborné znalosti tohoto fenoménu, především v oboru sociální práce. Výsledky výzkumu slouží totiž jako důležitý podklad pro plánování sociálních služeb a sociální práce ve městě a utváření jeho sociální politiky.
„Často je nesprávně vnímáno označení „bezdomovec.“ V našem zjišťování jsme sčítali lidi, kteří v daném okamžiku nemají zajištěnu svou základní potřebu stabilního bydlení. Jde tak o osoby přežívající venku či v noclehárně, ubytovnách, azylových domech, ale i těsně před propuštěním z vězení či léčebny dlouhodobě nemocných, kteří poté nemají kde bydlet. Zahrnuli jsme také lidi v nejistém či nevyhovujícím bydlení, tedy lidi z maringotek, zahradních domků a podobně,“ vysvětlil vedoucí odboru sociální péče Jan Polák.
Počet lidí žijících bez domova zjišťovali terénní pracovníci jednorázovým sčítáním na území celého města. Druhou část tvoří údaje poskytnuté spolupracujícími organizacemi, které poskytli v době sběru dat lidem bez domova ubytování, hospitalizaci nebo nouzové přečkání noci. Zde jsou započítány také údaje z nemocnic, komerčních ubytoven a věznice Brno.
Z výsledků zjišťování lidí bez domova vyplývá, že na území žije 1 657 lidí bez střechy nad hlavou
„Toto číslo se oproti minulému průzkumu nižší. Realita ale může být zkreslena tím, že letos spolupracovalo a údaje poskytlo pouze 17 % z celkem 70 komerčních ubytoven. V minulém průzkumu v roce 2014 spolupracovalo 75 % z 40 komerčních ubytoven,“ vysvětlil vedoucí oddělení sociálních kurátorů Ladislav Ptáček.
Zjištěná čísla z tohoto projektu potvrzují nenápadný trend růstu tzv. ženského bezdomovství. Zatímco v roce 2006 činil podíl žen 27,5 %, v roce 2018 to je přes 30 %. Změna je patrná také ve věkové struktuře lidí bez domova. Potvrzuje se také velmi vážný trend nárůstu bezdomovství v seniorském věku, resp. ve věkové kategorii 61 a více let.
Přestože se počet lidí bez domova stále zvyšuje, děje se tak pomaleji než v předchozím období 2010–2014. Počet lidí, kteří žijí venku je v průběhu let stabilní, roste však počet lidí, kteří využívají nějakou formu pomoci a sociálních služeb.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.