St 12. 8. 2026Klára
Vzdělání

Prvňáčků je opět více, středoškoláků méně

RRedakce2 minuty čtení2. 9. 2013, 9:19
Ilustrační foto
Ilustrační foto

V novém školním roce vzrostl v Jihomoravském kraji počet dětí v mateřských školách i žáků základních škol. Naopak studentů středních škol znovu ubylo.

Do prvních tříd dnes v kraji nastoupilo asi 11.800 dětí, loni jich bylo 11.396. Celkem základní školy navštěvuje 88.000 žáků. Na střední školy chodí 54.000 studentů, v minulém školním roce jich bylo přibližně o 2000 více. V první školní den jsou k dispozici stále jen odhady počtů žáků. Oficiální výkazy se vyplňují až na konci září, v říjnu se pak zpracovávají. Trend je i tak jasný.

Kapacitu mateřských škol proto města a obce navyšují. Oproti minulému roku přibylo 1000 míst, přesto řada rodičů, zejména v Brně, musela vzít zavděk soukromou, a tedy dražší školkou. Naopak síť středních škol se už několik let redukuje, jednotlivá zařízení musejí o studenty bojovat. 

"Na střední školy přichází další slabý populační ročník. Lze předpokládat, že počet žáků středních škol bude klesat až do školního roku 2017/2018, teprve potom začne docházet k mírnému nárůstu," uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Řada škol tradičně využila letní měsíce k opravám. Například Základní škola Slovanské náměstí v Brně rekonstruuje střechu, město na opravu přispělo čtyřmi miliony korun, řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Škola, která patří k největším v Brně, dnes otevírá jubilejní 100. ročník. Navštěvuje ji 830 žáků, z toho 89 prvňáčků ve čtyřech třídách.

Další stavební akce jsou v plánu i v nadcházejících měsících a příští léto. "Na školní rok 2013/2014 chystáme například rekonstrukce několika školních hřišť, a to na Křídlovické, Horní a Kotlářské, nástavby na Bakalově nábřeží a na Hroznové, čímž dojde ke zvýšení kapacity škol a ke zkvalitnění výuky, zateplení na Úvoze či druhou etapu rekonstrukce ZŠ Antonínská," popsal starosta Brna-středu Libor Šťástka.

Zdroj ČTK

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Prstencové zatmění Slunce z 20. května 2012 - ilustrační fotoSpolečnost

Česko čeká mimořádná podívaná. Zatmění Slunce vystřídají Perseidy

Česko čeká úchvatná astronomická podívaná. Slunce zakryje Měsíc a z našeho území bude možné pozorovat výrazné částečné zatmění. A tím středeční večerní program na obloze neskončí. Po setmění totiž přijdou na řadu Perseidy.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.