pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

VOLBY 2021: Volební místnosti se otevřely. Lidé začali vybírat nové poslance

Volební místnosti se otevřely. Češi od páteční druhé hodiny odpolední rozhodují o novém složení Sněmovny. Napříč celou republikou vybírají z více než pěti tisíc kandidátů. Svůj volební lístek mohou vhodit do volební urny dnes do 22:00 a také zítra mezi 8:00 a 14:00. Letošní volby do Poslanecké sněmovny jsou osmé za 28 let existence samostatné České republiky.

Češi v nadcházejících dnech rozhodnou o tom, zda jim bude nadále vládnout Andrej Babiš v čele hnutí ANO, nebo volební koalice Spolu, kterou sestavily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a Piráti se Starosty. Tato tři seskupení jsou označována za největší favority voleb. Lidé mají na výběr ještě další dvě desítky volebních seskupení, z nichž má nejlepší vyhlídky na opětovný vstup do Sněmovny SPD Tomia Okamury.

Více než osm milionů voličů

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště. Mimo domovskou obec je dostane od volebních komisařů tam, kde bude hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní v jedné z téměř patnácti tisíc místností hlasovat.

Na hlasovacím lístku vybrané strany, hnutí či koalice mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.

Stejně tak ani další písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv. Platné by byly podle ministerstva vnitra i lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. Neplatné by naopak byly napodobené nebo přetržené hlasovací lístky, nikoli však natržené, pokud by z nich volební komisaři dokázali vyčíst všechny potřebné údaje. Hlas voliče by byl neplatný také v případě, kdyby v hlasovací obálce bylo několik hlasovacích lístků, případně by lístek nebyl v obálce.

Volba ze zahraničí

Lidé s českým občanstvím, kteří dlouhodobě pobývají v zahraničí, mohou hlasovat na zastupitelských úřadech. Musí se ale předtím nechat zapsat do zvláštního seznamu voličů. Pokud budou chtít volit mimo místo svého zahraničního bydliště, musí mít navíc voličský průkaz. O ten požádají zastupitelství, pod nějž náleží.

Pokud chce v cizině hlasovat český občan, který vyjel pouze na krátkodobou návštěvu, stačí mu voličský průkaz.

Voliči v zahraničí budou letos vybírat z kandidátů pro Ústecký kraj.

Kandidáti na jižní Moravě

V Jihomoravském kraji kandiduje v letošních volbách 570 osob za dvaadvacet subjektů. Nejmladším člověkem bojujícím o místo ve Sněmovně je jednadvacetiletý student politologie kandidující za Českou stranu sociálně demokratickou, naopak nejstarším na volební listině je čtyřiaosmdesátiletý důchodce kandidující za Moravany. Osoby ucházející se o hlasy Jihomoravanů tvoří z 32,28 procent ženy. Průměrný věk všech kandidátů je 48,9 let.

Jednotlivé lídry jihomoravských kandidátek představila Brněnská Drbna již dříve.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Bezděk | Zdroj ČTK, ČSÚ

Štítky volby, poslanecká sněmovna, hlasování, volební místnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.