CHKO Moravský kras
SpolečnostV Moravském krasu zahnízdil vzácný sokol, u Jáchymky se líhnou mláďata
Sokoli stěhovaví se po dvou letech vrátili na stěnu nad jeskyní Jáchymka v Moravském krasu a zahnízdili. Ze čtyř vajec se v těchto dnech líhnou mláďata, ochranáři proto omezili průchod jeskyní i pohyb v okolí. Klid je teď pro vzácné dravce zásadní.
SpolečnostV Moravském krasu zahnízdil vzácný sokol, ochranáři uzavřeli okolí jeskyně Jáchymka
V Moravském krasu se znovu zabydlel vzácný sokol stěhovavý. Aby měl při hnízdění klid, ochranáři dočasně uzavřeli okolí jeskyně Jáchymka, kde letos vyvádí mláďata. Oblíbenou trasu ale turisté úplně oželet nemusí, místo lze obejít po provizorní trase.
ZprávyDo jeskyně v Moravském krasu se nastěhoval vzácný sokol. Ochránci kvůli hnízdění uzavřeli okolí
V Moravském krasu se zahnízdil vzácný sokol stěhovavý. Aby ho odborníci ochránili, okolí jeskyně Jáchymka, kde se opeřenec letos zabydlel, uzavřeli. Lidé mohou místo obejít po provizorní trase. Ochranáři na místo instalovali také fotopasti.
SpolečnostV Moravském krasu po letech opět řádí rádoby patriotský vandal. Přelepuje cedule moravskou orlicí
Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se po třech letech znovu potýká s přelepováním malých státních znaků na cedulích moravskými orlicemi. V poslední době zaznamenala čtyři takto poničené cedule, uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
ZdravíDětské pacienty s onemocněním dýchacích cest již brzy přivítá nová dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy
Děti s onemocněním dýchacích cest budou brzy jezdit do moderní léčebny. Nové prostory totiž brzy vyrostou u té stávající, která stojí v Ostrově u Macochy. Současná speleoterapeutická léčebna funguje provizorně už 35 let v prostředí CHKO Moravský kras v blízké Císařské jeskyni, která nyní získá novou moderní budovu šitou na míru jejímu provozu. Speleoterapie je léčebná metoda onemocnění dýchacích cest, která využívá pobyt v krasových jeskyních.
SpolečnostSezóna nájezdů trhačů medvědího česneku na jižní Moravě začala. Někde za to hrozí pokuty
Nájezdy trhačů medvědího česneku do přírody v Jihomoravském kraji začaly. Rostlinu volně trhat lze, ale jsou místa, kde je to zakázáno, což někteří lidé nerespektují. Potýkají se s nimi například strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Medvědí česnek tam roste v několika přírodních rezervacích, kde je trhání jakýchkoliv rostlin zakázáno.
SpolečnostRys Kryštof se na Moravu zase vrátí, věří vědci
Vědci stále doufají, že se vzácný rys ostrovid, kterého pojmenovali Kryštof, v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras opět objeví. Zmizel asi před půl rokem, pátrají po něm. Od lidí už dostali množství podnětů, zatím ale lichých. ČTK to řekl zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.
SpolečnostPřed deseti lety otevřela unikátní jeskyně Výpustek. Nacisté v ní měli podzemní továrnu
Před deseti lety, 10. března 2008, byla v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras oficiálně zpřístupněna jeskyně Výpustek, která ukrývá unikátní vojenský protiatomový kryt. Jeskyně leží v někdejším vojenském areálu, je pátou veřejnosti zpřístupněnou jeskyní v Moravském rasu.
SpolečnostRys Kryštof si v Moravském krasu žije dobře. Loví srnky i muflony
Vzácný rys ostrovid žijící v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras je v dobré kondici, nejčastěji loví srnčí zvěř, pochutnával si ale i na muflonech. Z krasu však může odejít kvůli samici. Vědci v červnu rysa odchytili a připevnili mu sledovací zařízení.
SpolečnostRys žijící v Moravském krasu dostal sledovací zařízení a jméno Kryštof
Výzkumníkům z brněnské Mendelovy univerzity se podařilo odchytit vzácného rysa ostrovida, který se od září 2016 pohybuje v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, připevnili mu sledovací zařízení. Rys už má také jméno, a to Kryštof.









