úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Na kuželkářském mistrovství světa se přepisují rekordy

Brněnský světový šampionát juniorů v kuželkách má zatím skvělou bilanci. Za čtyři hrací dny v sobotu soutěžící překonali čtyři světová maxima. Češka Natálie Topičová navíc slaví titul mistryně světa.

Po nejlepších výkonech juniorek Německa a juniorů Srbska, přepsali v pátek světový rekord v tandemu junioři Adrian Szulc a Mikolaj Konopka z Polska. Nejhodnotnější výkon však předvedl v sobotu český reprezentant Zdeněk Ransdorf, který ve sprintu na čtyřicet hodů srazil 248 kuželek. Překonal tím nejen juniorské maximum Srba Vilmose Zavarka, ale o pět bodů i celkový světový rekord Němce Torstena Reisera.

„Tady v Brně jsou super dráhy, sedí mi. V prvním kole se mi podařilo chytit se hned od začátku náhozu a poté jsem to už jen držel, padalo mi to skoro samo. Je to zatím můj největší úspěch, cením si ho navíc i proto, že jsem překonal výborného Srba Zavarka,“ řekl jednadvacetiletý hráč TJ Sokola Duchcov.

Rekordní nához předvedl Ransdorf v prvním kole sprintu, v tom následujícím však po rozstřelu s Italem Eggerem skončil před branami čtvrtfinále. „Rozstřel, nebo-li sudden victory, je už o náhodě, takže tentokrát měl víc štěstí Ital. Mám z dnešního sprintu proto trochu smíšené pocity, ale s odstupem času určitě převáží ten dobrý ze světového rekordu,“ sdělil juniorský reprezentant. Ze druhého kola nepostoupil ani další junior Michal Pytlík. Titul mistra světa vybojoval v rozstřelu o jedinou kuželku Denis Annasensl z Německa.

Podobně dramatické bylo i finále juniorek. Natálie Topičová z Valašského Meziříčí srazila v rozstřelu o jedinou kuželku více než Chorvatka Katarina Zajec a stala se ve věku šestnáct let juniorskou mistryní světa. „Je to úžasný pocit, vůbec jsem to nečekala. Porazit Sinu Beisser v semifinále a poté vyhrát o jedinou kuželku je skvělé. Při rozstřelu mi bylo hrozně, ale dopadlo to dobře, takže jsem šťastná. Nevím, čím to je, že se mi tak daří. Sedí mi zdejší dráha a mám ráda vyhecované hlediště. Jsem ráda, že mě všichni tak podrželi,“ uvedla Topičová. Další Češka Renáta Navrkalová nepřešla přes první kolo, Simona Koutníková přes čtvrtfinále.

Šampionát U23 v neděli vyvrcholí soutěží jednotlivců - juniorek a juniorů. Při slavnostním vyhlášení budou ve čtyři hodiny odpoledne dekorováni i vítězové kombinace a nejlepší národy mistrovství.

Napsala Jana Pokorná

Štítky kuželky, mistrovství, světa, brno, zprávy, sport, 2014, vodova, natalie, topicova, medaile

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.