sobota 26. září 2020 Andrea

Brněnský supertalent dostal pozvánku do reprezentace. Antonín Růsek se dnes ve zvláštním duelu postaví Skotsku

Je to příběh jako z filmu. Mančaft složený čistě jen z mladých talentů, co čekají na svou šanci a starých matadorů, co už mají naopak svoje odkopáno. Mladý brněnský talent Antonín Růsek má dnes poprvé v životě možnost zahrát si za českou reprezentaci. A to díky zvláštnímu souběhu částečně nečekaných, částečně obávaných událostí.

Navzdory problémům a zmatkům, které pandemie koronaviru způsobila (nejen) ve fotbalové branži, odstartoval začátkem září druhý ročník turnaje nazvaného Liga národů UEFA. Jde o novinku evropské fotbalové asociace, které se národní týmy z Evropy poprvé zúčastnily v roce 2018., o soutěž, která by měla částečně nahradit přátelské zápasy nároďáků, částečně pak doplnit kvalifikaci o účast na evropském šampionátu (který byl kvůli koronaviru přesunut na rok 2021).

Hned první kolo nabídlo pikantní derby - naši v pátek přejeli v sourozeneckém souboji Slováky na jejich domácí půdě 3:1. Záhy však přišla rána. Kvůli pozitivním testům na koronavirus z českého realizačního týmu se měl pondělní zápas se Skotskem preventivně kontumovat. Celý nároďák totiž musí do karantény. V tu chvíli se začala rýsovat šance pro mladého brněnského střelce.

První Zbrojovák v nároďáku po 12 letech

Místo kontumace totiž Česko postaví "béčko". Narychlo složený národní tým, jehož vedení se ujme trenér reprezentační "osmnáctky" David Holoubek - a při tvorbě týmu ukázal i na Tondu Růska.

Ten doposud nastupoval za všechny mládežnické výběry až po kategorii U21, kde je při aktuálním reprezentačním srazu náhradníkem. S ohledem na situaci se tak může stát, že bude Tonda po dvanácti letech prvním hráčem Zbrojovky, který nastoupí k reprezentačnímu utkání "áčka". Naposledy se to povedlo Marku Střeštíkovi v březnu 2008 v Dánsku.

Sám ani nevím, jaký máme tým

Ještě v sobotu ráno přitom Růsek nic takového ani náznakem netušil. „Byl jsem u rodiny na návštěvě, když jsem se to dozvěděl. Hned jsem jel na stadion pro věci a rovnou na sraz. Moc se těším, je to reprezentační sraz po dlouhé době, i když s ohledem na situaci je to celé zvláštní. Sám moc nevím, co od toho čekat, jak to bude probíhat, jaký máme tým. Ta situace je prostě jedinečná, ale těším se a jsem moc zvědavý, co nás čeká," líčil ještě v sobotu Růsek. Jeho nominace se pak definitivně potvrdila v neděli večer.

Reprezentace nastoupí proti Skotsku v Olomouci v pondělí ve 20:45.  Spolu s Růskem byl na pozici útočníka nominován slávistický Tecl. V obraně nastoupí zkušený Roman Hubník, věkovým rekordmanem z opačného věkového spektra bude naopak teprve sedmnáctiletý Sparťan Adam Karabec.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Foto FC Zbrojovka Brno

Štítky antonín růsek, reprezentace, fc zbrojovka brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.