sobota 25. ledna 2020 Miloš

Evropský šampion v dráhové cyklistice Bábek: Bojoval jsem za Duklu i Brno

Devětadvacetiletý dráhový cyklista Tomáš Bábek z Dukly Brno získal o víkendu ve francouzském Saint Quentin en Yvelines titul mistra Evropy v keirinu. K nejvyššímu ocenění přidal i bronz na kilometrové trati. S medailemi i dresem šampiona se pochlubil i v Brně, kam ve středu dorazil.

 

Startoval v reprezentačním dresu, ale podle svých slov jako brněnský patriot závodil také za město a za svůj klub. Bronz vybojoval na kilometru s pevným startem vynikajícím časem 1.00.966 min.

„Po projetí cílem se však objevilo ve výsledcích 1.04.5, což je tak čas pro juniory. Myslel jsem, že s cyklistickou končím. Postupně ke mně dorazili ostatní, že je to mýlka. Byl jsem šťastný a soustředil na následující disciplínu,“ uvedl.

V keirinu byl nejrychlejší v rozjížďce i v semifinále. Ve finále si vylosoval zadní šestou pozici, což nemuselo být optimální. Nedlouho po odstoupení vodiče se však dostal do čela a vedení si udržel před favorizovaným Ukrajincem Andrijem Vynokurovem až do cíle. V závěru jel rychlostí 72 kilometrů v hodině.

Sportovní i životní příběh Tomáše Bábka je neskutečný. 27. dubna 2011 ho srazilo v Brně na přechodu pro chodce auto. Utrpěl řadu zranění a tři dny byl v bezvědomí. Přesto se po operacích postupně vrátil k vrcholové cyklistice. A letos dokončil i vysokou školu.

Jaké je jeho největší přání? „Krytý cyklistický velodrom v Brně. Zvýšilo by to popularitu dráhové cyklistiky a získalo by pro tento sport další zájemce,“ přeje si cyklista.

Zdroj: MMB

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.