Brněnští studenti z týmu TU Brno Racing postavili nový model elektrické formule Dragon e5. Letos poprvé vsadili na pohon všech kol a výrazně přepracovali bateriový systém. V létě s vozem vyrazí na závody po Evropě a chystají se i na stěhování svého zázemí do nového Studentského centra.
Studenti z brněnské strojárny opět ukázali, že patří ke špičce mezi mladými konstruktéry. Tým TU Brno Racing letos představil nový závodní vůz Dragon e5, v pořadí už pátý elektrický monopost, který vytvořili. Letos poprvé zvolili pohon všech čtyř kol. „Přešli jsme na zcela nový koncept. Motory jsou nově zapuštěny přímo v kole,“ popsal vedoucí týmu Jan Kozelek.
Tým výrazně přepracoval i bateriový systém. Nový battery pack dosahuje napětí až 600 voltů, což je pro člověka nebezpečné. „Máme spoustu bezpečnostních prvků… řídicí jednotky v případě problému rychle odpojí vysoké napětí,“ vysvětlil vedoucí elektrické sekce Martin Koleňák.
Na vývoji se podílejí studenti z Vysokého učení technického i pár nadšenců z Masarykovy univerzity. Celkem má tým 65 členů. Letos nechtějí nutně vyhrávat, cílem je ověřit nový technický koncept. „Nemáme jen závodit. Máme se hlavně učit nové věci, a to v praxi,“ dodal Kozelek.
Formule zvládne zrychlit z nuly na sto za tři sekundy. Její výkon dosahuje až 140 kilowatt, což výrazně přesahuje limit soutěže, a tak ho budou muset softwarově omezit. V létě tým vyrazí na závody do Maďarska, Chorvatska i na český autodrom v Mostě.
Po sezoně tým opustí své současné dílny. V jejich místě vznikne nové Studentské centrum za 50 milionů korun. „Vznikne velká otevřená dílna s moderním vybavením,“ nastínil tajemník Fakulty strojního inženýrství Petr Tesař. Centrum využijí i další týmy, například stavitelé studentských letadel Chicken Wings.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám