úterý 4. října 2022 František

Brněnské Rondo slaví čtyřicítku. Pamatuje mistrovský titul i poslední koncert Gotta

První stavební kámen se na Starém Brně objevil roku 1972, davy fanoušků vítala legendární brněnská hala Rondo o desetiletí později. Za čtyřicet let fungování se za oblými zdmi sportoviště odehrála sportovní mistrovství světa i poslední vystoupení Karla Gotta.

Hala Náplavka, později Rondo, KAJOT a DRFG Arena. Stavbu nedaleko centra moravské metropole, která se před čtyřmi desetiletími otevřela ku příležitosti mistrovství světa v kuželkách, znají návštěvníci od loňského roku jako Winning Group Arenu. Budova ve tvaru kruhu podle návrhu brněnského architekta Ivana Rullera výškově kopíruje bytovou výstavbu v okolí a zdálky je téměř nepatrná.

Halový prostor určený pro více než sedm tisíc diváků zastřešují monumentální svařované ocelové konstrukce střechy s průměrem pětašedesáti metrů, stavba je osazena do betonových pilotů a vnější obvodový plášť člení panely různých velikostí. Zásadnější modernizaci podstoupilo sportoviště v letech 2009-2010, kdy v objektu přibyly výtahy či nové sedačky. Původní tvar si ale zachoval.

Za svoji bohatou historii hostilo Rondo mistrovství světa ve volejbale, semifinále tenisového Fed Cupu, při němž se Češky střetly s Američankami, i nespočet koncertů. Na pódiu se v Brně předvedla německá taneční skupina Scooter, angličtí Deep Purple a na seznamu nechybí ani historicky poslední vystoupení dvaačtyřicetinásobného Českého slavíka z jara 2019. 


Dnešní podoba Winning Group Areny FOTO: Kometa Brno

Už téměř čtvrt století zažívá víceúčelová budova také vzestupy a pády brněnské hokejové Komety. Pro klub se stala hala útočištěm poté, co sportovci opustili zimní stadion za Lužánkami. O kulatém výročí domovské haly, v níž získala dva mistrovské tituly, informovala Kometa na svém webu. Na ledě za kulatými zdmi oslavili brněnští hokejisté dvanáctý mistrovský titul, z Třince si "domů" do Ronda přivezli i třináctý.

Zatímco dosud byla hala svědkem nezapomenutelných úspěchů a mnoha trofejí ze zimního sportu, v příštích letech by se měla situace změnit. Ledová plocha se přesune do plánované miliardové multifunkční budovy, jež vyroste v prostorách brněnského výstaviště. Současná Winning Group Arena na Starém Brně se má současně proměnit v útočiště míčových sportů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Archiv města Brna

Štítky rondo, hala, sportoviště, kometa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Baron Kocharovski

"nekonečná" stavba v socialistickém brně... stavělo se DESET LET, to je katastrofa! :-(((

úterý, 7. června 2022, 11:37

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.