Počasí dnes18 °C, zítra22 °C

Fenomenální Sáblíková překonala světový rekord i na 5000 metrů a stala se dvacetinásobnou mistryní světa

Martina Sáblíková potvrdila svoji fantastickou formu i na své nejsilnější trati. Na mistrovství světa ve víceboji v kanadském Calgary vytvořila rodačka z Vysočiny další světový rekord časem 6:42,01, a to na v závodu na 5000 metrů. Díky tomu se stala vícebojařskou mistryní světa. Vítězství pro ní znamená už 20. titul mistryně světa, což je historický rekord.

Jedenatřicetiletá Sáblíková byla po prvním dnu víceboje druhá. V úvodním závodu na 1500 metrů dnes zajela čtvrtý čas (1:53,70), když jen o 26 setin zaostala za svým životním maximem. V závěrečné pětce poté deklasovala soupeřky, smazala patnáctisekundové manko na obhájkyni titulu Miho Takagiovou z Japonska a rozšířila bohatou sbírku úspěchů. Osm let starý vlastní světový rekord překonala o 65 setin sekundy.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se představila na pětce v předposlední rozjížďce a od začátku bylo jasné, že útočí na titul a skvělý čas. Nakonec se časomíra zastavila na hodnotě 6:42,01. Na začátek oslav musela ale ještě několik minut počkat.

Takagiová, která v minulém týdnu získala stříbro na sprinterském MS, závod žen uzavírala a její náskok na mezičasech rychle mizel. V předposledním kole již bylo jasné, že vedení před Sáblíkovou neudrží. Nakonec za českou hvězdou dlouhých tratí zaostala o 20,7 sekundy. Druhé místo ale Japonka udržela, bronz získala Antoinette de Jongová z Nizozemska.

Nikola Zdráhalová byla na patnáctistovce 14. a celkově skončila patnáctá. V závěrečné pětce, kterou absolvovalo jen osm nejlepších, se tak už nepředstavila.

Výsledky MS v rychlobruslařském víceboji

Ženy:

1500 m: 1. M. Takagiová (Jap.) 1:52,08, 2. Wüstová (Niz.) 1:53,48, 3. Blondinová (Kan.) 1:53,59, 4. Sáblíková 1:53,70, ...14. Zdráhalová (obě ČR) 1:55,81.

5000 m: 1. Sáblíková 6:42,01 - světový rekord, 2. Weidemannová (Kan.) 6:49,68, 3. Achtereekteová (Niz.) 6:50,12.

Konečné pořadí (po 4 závodech): 1. Sáblíková 156,306, 2. M. Takagiová 156,878, 3. De Jongová (Niz.) 157,840, ...15. Zdráhalová 119,053.

Autoři | Foto Český olympijský svaz

Štítky Martina Sáblíková, rychlobruslení, mistrovství světa, rekord, zlato, atletický víceboj, Calgary, Kraj Vysočina, Miho Takagiová, Nikola Zdráhalová, Japonsko, Petr Novák, Antoinette de Jongová

Fenomenální Sáblíková překonala světový rekord i na 5000 metrů a stala se dvacetinásobnou mistryní světa  |  Sport  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje