Do Brna dorazí tisíce věřících. Na výstavišti budou blahořečeni kněží Bula a Drbola

Dva kněží popravení komunistickým režimem budou letos v červnu slavnostně blahořečeni. Jan Bula a Václav Drbola se obřadu dočkají 6. června na brněnském výstavišti, kam kvůli očekávanému zájmu tisíců lidí přesune diecéze hlavní bohoslužbu.
Jan Bula a Václav Drbola budou slavnostně blahořečení. Dojde k tomu 6. června na brněnském výstavišti. Oba kněží patří k obětem komunistické totality v Československu. Byli odsouzeni ve vykonstruovaných procesech a popraveni. Papež Lev XIV. loni na podzim podepsal dekret o blahořečení, nyní dostal proces konkrétní datum.
Brněnská diecéze očekává zájem tisíců lidí, proto zvolila prostor brněnského výstaviště. „Do katedrály na Petrově by se tolik lidé nevešlo. Bohoslužba i další akce se tak uskuteční v pavilonu F brněnského výstaviště. Lidé se tam snadno dostanou hromadnou dopravou, v okolí je dost parkovacích míst pro auta i zájezdové autobusy,“ řekl dnes novinářům brněnský biskup Pavel Konzbul.
V pavilonu bude 6 200 míst k sezení. Je potřeba registrace, aby na každého vyšlo místo. Místenku seženou zájemci od března online či těsně před akcí na místě. Z iniciativy Brněnské diecéze vznikl i web www.buladrbola.cz věnovaný kněžím, kde se o jejich příběhu zájemci dozví veškeré podrobnosti.
„Je to důležitý moment pro katolickou církev v naší zemi, protože obřad blahořečení zažijeme teprve podruhé od roku 1989. Pro brněnskou diecézi jde o ještě významnější moment, protože Jan Bula a Václav Drbola se stanou historicky prvními blahořečenými či svatořečenými lidmi, kteří žili a působili na jejím území,“ doplnil Konzbul.
Slavnosti bude předsedat papežský legát, kanadský kardinál Michael Felix Czerny. Czerny je rodákem z Brna, jeho rodiče s ním uprchli po roce 1948 z Československa před komunistickým režimem. Bohoslužba se tedy celá uskuteční v českém jazyce.
Jan Bula byl římskokatolický kněz z Moravy, oblíbený mezi farníky a mládeží. Po nástupu komunistického režimu byl zatčen a obviněn z vykonstruované spolupráce s ozbrojeným odbojem. Po zmanipulovaném procesu byl odsouzen k trestu smrti a popraven v roce 1952 ve věku 31 let.
Samotné slavnosti blahořečení bude předcházet řada vzdělávacích a duchovních aktivit. Biskupství chystá například zážitkovou hru, edukační výstavy, bohoslužbu smíření v místě poprav obou kněží nebo přednášky pro školy.
„Chceme, aby blahořečení nebylo jenom jednorázovou záležitostí. Naším cílem je s životním příběhem obou těchto hrdinů seznámit nejen věřící, ale i širokou veřejnost v našem regionu. Proto jsme připravili řadu zajímavých aktivit, které život Jana Buly a Václava Drboly představují. Chystáme například zážitkovou hru pro rodiny s dětmi, sérii edukativních výstav v sakrálním i veřejném prostoru nebo animovaný film pro děti,“ přiblížil Konzbul.
Václav Drbola byl římskokatolický kněz z Moravy, který působil v několika farnostech a aktivně se zapojoval do života místních společenství. V roce 1951 byl zatčen a obviněn z účasti na tragických vraždách v Babicích. Po vykonstruovaném procesu byl odsouzen k trestu smrti a popraven 3. srpna 1951 ve věku 38 let.
Koncem roku 2025 vydalo biskupství komiks s názvem Nepřemožení, který přibližuje život obou mučedníků a je určený hlavně mladým čtenářům a školám. V rodišti Václava Drboly, Starovičkách na Břeclavsku, se pak na konci listopadu podařilo představit křížovou cestu, která nese jeho jméno.










