Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

V kraji se ruší kvůli počasí sportovní i kulturní akce. Připravte se na evakuaci, vyzvali hasiči

Anna Pospíšilová2 minuty čtení12. 9. 2024, 16:00
V kraji se ruší kvůli počasí sportovní i kulturní akce. Připravte se na evakuaci, vyzvali hasiči
V kraji se ruší kvůli počasí sportovní i kulturní akce. Připravte se na evakuaci, vyzvali hasiči · Foto: pixabay.com

Kvůli extrémnímu počasí a hrozícímu nebezpečí zasedala dnes Povodňová komise Jihomoravského kraje. Vyzvala, aby pořadatelé zrušili plánované sportovní a kulturní akce. Hasiči lidem radí, aby byli připravení a nachystali si evakuační zavazadlo.

Rušení akcí

Povodňovou komisi jihomoravského kraje svolal hejtman Jan Grolich, který je zároveň jejím předsedou. „V porovnání s velkými povodněmi před dvaceti lety je připravenost dnes, včetně získaných dat, na úplně jiné úrovni. Důležité je ale samozřejmě být připraven na víc, než se možná ve skutečnosti stane,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Hejtman také uvedl, že doporučuje zrušení konání větších venkovních akcí. Mohoho pořadatelů na výzvu již zareagovalo. Pořadatelé se kvůli riziku povodní rozhodli zrušit například Znojemské historické vinobraní. Podle starosty Františka Koudely (ODS) se jednalo o těžké, ale správné rozhodnutí. Bylo by podle něj s ohledem na bezpečnost obyvatel a návštěvníků nezodpovědné, aby se vinobraní konalo za každou cenu.

V Brně-Medlánkách se o víkendu kvůli počasí neuskuteční dlouho plánovaná oslava 100 let fungování tamního letiště. Na Brněnské přehradě v sobotu nebudou běžecké závody RunTour, na které se chystaly dvě tisícovky sportovců. Stejné rozhodnutí učinili pořadatelé běžeckého festivalu Skolíme Koliště v centru Brna. Neuskuteční se ani sobotní den otevřených dveří pivovaru Starobrno.

Hasiči doporučují evakuační zavazadlo

Na povodně jsou připraveni i jihomoravští hasiči. „Naše operační střediska jsou v pohotovosti. Hasiči pytlují, chystáme se hlavně v Brně na výstavbu hrází, hlavně v Brně. Lidé by určitě měli zvážit pohyb v okolí vysokých stromů. Půda bude podmáčená, kořeny stromů můžou povolit a hrozí pád,“ popsal ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.

Na některých místech může dojít i k vyplavení kanalizací, proto doporučujeme evakuaci sklepů. „Pokud by došlo k té maximální vlně, je potřebné mít připravené osobní dokumenty a evakuační zavazadlo,“ doplnil Pelikán.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranářiKrimi

Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranáři

Horké dny lákají k vodě, lidé by to ale neměli přehánět s alkoholem. Své o tom ví žena z Pasohlávek, která se po větším množství alkoholu vydala plavat. Z vody ji museli dostat vodní záchranáři, dechová zkouška pak ukázala téměř dvě promile.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook