Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

Nadace rozdělila 1,7 milionu korun na rozvoj přírody. Alej na jihu Moravy posílí další stromy

ČČTK / Ivo Spisar1 minuta čtení28. 7. 2024, 12:00
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: pixabay.com

Nadace partnerství rozdělila v grantové výzvě Sázíme budoucnost bezmála 1,7 milionu korun na výsadbu stromů či obnovu studánek. Peníze získalo šest obcí a šest neziskových organizací, například junáci z olomouckého střediska Vládi Tylšara, kteří vysadí třetí část jejich Skautské aleje. Informoval o tom mluvčí nadace David Kopecký. Šlo o třetí grantovou výzvu, ve dvou předchozích se podařilo zasadit 1748 stromů.

Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny. „Grantovou žádost zaslalo 39 právnických osob, které usilovaly o částku přes 5,6 milionu korun. Nejvíce žádostí bylo ze středních Čech a jižní Moravy a nejčastěji se o finance ucházejí radnice," uvedla vedoucí iniciativy Sázíme budoucnost Anna Poledňáková.

Několik projektů díky grantu naváže na projekty z předchozích let. Junáci z olomouckého střediska Vládi Tylšara tak vysadí třetí část jejich Skautské aleje. Také ve Šťáhlavech na Plzeňsku se pustí do třetí fáze osázení šťáhlavické cesty Ke křížku.

V Olešnici na jižní Moravě zase více než sto ovocných stromů posílí zelenou páteř plnou větrolamů, kterou tamní obec buduje léta. Druhou etapou výsadby navážou i ve středních Čechách v projektu Revitalizace aleje Suchomasty-Málkov. V jihomoravských Valticích bude díky grantu Hnutí Brontosaurus na podzim pokračovat ve výsadbě Ladenské aleje.

Nadace nabízí na výsadbu stromů peníze i v obdobné výzvě Sázíme budoucnost 2024: granty do 100 tisíc korun. Žádat lze o výsadby stromů a keřů a další adaptační opatření ve volné krajině i o následnou péči po dobu tří let. Uzávěrka žádosti končí 31. července.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranářiKrimi

Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranáři

Horké dny lákají k vodě, lidé by to ale neměli přehánět s alkoholem. Své o tom ví žena z Pasohlávek, která se po větším množství alkoholu vydala plavat. Z vody ji museli dostat vodní záchranáři, dechová zkouška pak ukázala téměř dvě promile.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook