Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

V Brně-Bosonohách otevřeli opravenou náves. Z parkoviště je velké náměstí s moderní kašnou

ČČTK / Ivo Spisar1 minuta čtení17. 6. 2024, 13:00
V Brně-Bosonohách otevřeli opravenou náves. Z parkoviště je velké náměstí s moderní kašnou
V Brně-Bosonohách otevřeli opravenou náves. Z parkoviště je velké náměstí s moderní kašnou · Foto: poskytla MČ Brno-Bosonohy

V okrajové brněnské části Bosonohy dnes otevřeli rekonstruované Bosonožské náměstí, které svou nízkou zástavbou připomíná spíše rozsáhlou náves. Dlouhé je půl kilometru a díky téměř rok trvajícím pracím se proměnilo v moderní náměstí, řekl starosta městské části Martin Černý (KDU-ČSL). Dříve připomínalo spíše odstavnou plochu pro auta.

Zatím mají Bosonohy hotovou první etapu ze tří, avšak tu nejnáročnější. Z celkových 28 milionů korun zatím proinvestovaly polovinu. „Nechali jsme upravit prostranství před kaplí svatého Floriána a navazující zpevněné plochy. Na květinových záhonech jsme nechali vysadit více než dva tisíce nových sazenic a čtyři nové lípy doplnily stávající stromořadí," pospal Černý.

Bosonohy leží na jihozápadním okraji Brna a trpí intenzivní dopravou, která ještě roste v případě problémů na dálnici D1. Náměstí však leží stranou hlavní silnice a může dobře sloužit k setkávání či relaxaci místních.

Na náměstí se také vrátil vodní prvek, kterým je velká moderní kašna. V soše svatého Floriána je navíc zabudovaný chrlič. „Že se na Bosonožské náměstí, kudy chodí děti do přilehlé školy, podařilo vrátit vodu, mě těší ze všeho nejvíc. Má tu totiž historicky své místo a právě v soše světce byl vodní prvek také původně umístěný," řekl Černý.

V dalších dvou etapách bude ještě částečně dobudované dětské hřiště a po úpravě zelených ploch povede parkem nový osvětlený promenádní chodník. K zalévání zeleně bude sloužit i voda, kterou budou Bosonohy jímat do retenční nádrže včetně vody ze školní střechy. „Vzniknou také podzemní kontejnery na tříděný odpad a všechno bychom chtěli mít hotové do poloviny roku 2026," řekl Černý.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranářiKrimi

Po několika sklenkách vyrazila plavat. Ženu z vody museli dostat záchranáři

Horké dny lákají k vodě, lidé by to ale neměli přehánět s alkoholem. Své o tom ví žena z Pasohlávek, která se po větším množství alkoholu vydala plavat. Z vody ji museli dostat vodní záchranáři, dechová zkouška pak ukázala téměř dvě promile.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook