St 12. 8. 2026Klára
Společnost

První záchranný modul v Brně

RRedakce2 minuty čtení26. 12. 2014, 11:21
Modul v Brně
Modul v Brně

Již několik dní úspěšné běží projekt Inteligentního záchranného modulu, který slouží, jako útočiště pro lidi bez domova. Pro jeho realizaci projektu bylo vybráno místo nedaleko hlavního nádraží v Brně, dnes vše funguje již desátý den a nejen autor Jakub Zaviačič si jej nemůže vynachválit.

Ačkoliv letos ještě nepřišla ta pravá zima, nocování venku není v těchto měsících pro lidi bez domova nic příjemného. Podle výzkumů Ministerstva práce a sociálních věcí je takových lidí v České republice více, než 30 000. Velký problém nastává právě v zimních měsících, kdy se naplno ukazuje akutní nedostatek volných míst v noclehárnách a azylových domech.

Tuto situaci se rozhodl řešit student z Brna, Jakub Zaviačič. Ten přestavěl starý lodní kontejner na plně soběstačný modul, který je vytápěn lidským teplem a solárními panely a vejde se do něj až 18 lidí. Pro výrobu těchto modulů se používají staré lodní kontejnery, které tak i po svém vyražení najdou své využití. Mezi další výhody patří samotná výroba modulu, kterou společnost People in Safety, která s projektem přišla, primárně nabízí lidem v sociální tísni. Staré kontejnery je potřeba kompletně obrousit, napenetrovat a znova nalakovat, což není nijak zvlášť odborná práce a vykonávat jí může téměř každý.

Hlavní podstatou celého modulu je řešení tepelné izolace. Tu zajišťuje termoaktivní hmota 3003, která má minimální tepelnou propustnost a díky tomu na vyhřátí modulu stačí energie, kterou vyzařují jeho obyvatelé.

Hlavní vize je jasná – rozšířit projekt do zemí nejen v EU. Společnost nabízí různé varianty modulu. Například verze s klimatizační jednotkou poháněnou solárními panely je vhodná pro extrémně teplé země třetího světa.

Tento projekt přinesl Jakubovi Zaviačičovi úspěch v soutěži Social Impact Award, ale dle jeho slov hlavně osobní spokojenost. Stálí návštěvníci se každý den vracejí, dostanou vždy něco teplého k jídlu a třeba i oblečení. Projektu přispívají i různí jednotlivci a organizace, a tak obzvláště ve vánočním čase působí téměř pohádkově. Nadšení uživatelé už mají svůj „domov“ a dle svých slov se konečně mají kam vracet.

A co si přál k vánocům autor projektu, Jakub Zaviačič? „Potřebuju další kontejnery,“ říká s úsměvem.

Napsal: Ondřej Stieger
Foto: peopleinsafety.cz

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
SD
Sally Dee27. 12. 2014, 14:41
Činnost je to záslužná a Jakubovi Zaviačičovi fandím. Čemu ale nefandím, jsou ty gramatické chyby, které zraňují jazykový cit snad každého rodilého Čecha.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Prstencové zatmění Slunce z 20. května 2012 - ilustrační fotoSpolečnost

Česko čeká mimořádná podívaná. Zatmění Slunce vystřídají Perseidy

Česko čeká úchvatná astronomická podívaná. Slunce zakryje Měsíc a z našeho území bude možné pozorovat výrazné částečné zatmění. A tím středeční večerní program na obloze neskončí. Po setmění totiž přijdou na řadu Perseidy.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.