St 12. 8. 2026Klára
Společnost
Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Data už sbírají i pracovníci ostrahy. V Brně zkoušejí předvídat incidenty

PR článekRRedakce2 minuty čtení5. 5. 2021, 8:59
securitas
securitas

Na náměstí uprostřed komplexu kancelářských budov v Brně – Židenicích dělaly nepořádek skupinky podnapilých lidí. Poradila si s nimi bezpečnostní agentura s použitím nového přístupu založeného na analýze dat. Systém lehce připomíná sci-fi film Minority Report.

V chování lidí ve veřejných prostranstvích jsou určité vzorce, a to se týká i těch, kteří se ke svému okolí nechovají zrovna ohleduplně. Z tohoto faktu vycházeli i experti z bezpečnostní agentury SECURITAS ČR, která od dubna 2021 zavedla u všech několika stovek svých zaměstnanců na Moravě nový režim digitální evidence. Spočívá v tom, že strážní všechny své zásahy a aktivity ukládají s pomocí speciální mobilní aplikace do digitálního systému s názvem Vision. Ten jim pak umožňuje lépe plánovat nasazení nebo dokonce předvídat incidenty.

Právě to byl případ skupinek podnapilých, kteří posedávali na lavičkách a ničili místní veřejně přístupnou odpočinkovou zónu v Brně – Židenicích. Ačkoli to tak na první pohled nevypadalo, i v jejich chování byla určitá pravidelnost.

Na základě informací, které zadávali pracovníci ostrahy do digitálního reportovacího nástroje, jsme po určité době vyhodnotili nejrizikovější dny a časy. Pak už nebylo třeba hádat, kdy má naše patrola provést preventivní kontrolu – a problém na daném místě v podstatě okamžitě zmizel,“ komentuje Pavel Halm, manažer bezpečnostní agentury.

Prediktivní bezpečnost na Moravě

Kompletní digitální evidence všech aktivit v České republice, kterou chce největší tuzemská bezpečnostní agentura dokončit do konce tohoto roku, by měla vést právě ke zcela novému přístupu, kteří odborníci nazývají prediktivní bezpečnost. Čím více dat bude, tím cílenější a přesnější může být i plán zabezpečení.

Jen u našich zakázek v oblasti Moravy očekáváme, že naši pracovníci tento rok zadají do systému více než 2,1 milionu úkonů. Nad tím už můžeme provádět mnohem přesnější analýzy. Naši kolegové v zahraničí dokonce své datové soubory přímo sdílí s policií,“ komentuje Pavel Halm. Pověstného Velkého bratra se prý bát nemusíme. Nejde totiž o osobní údaje, ale pouze o statistická data, která nejsou spojená s konkrétními osobami.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hodonínská lvíčata rostou jako z vody. Byla u veterináře a ochutnávají masoZprávy

Hodonínská lvíčata rostou jako z vody. Byla u veterináře a ochutnávají maso

Mláďatům lva berberského z Hodonína už jsou dva měsíce. Koťata proto musela na preventivní prohlídku, dostala očkování, čip i lék na odčervení. Rostou jako z vody, váží už přes pět kilogramů. V těchto dnech kromě mateřského mléka ochutnávají také maso.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.