St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Listopad bude spíš teplejší, ale ke konci přinese i sníh

ČTK1 minuta čtení31. 10. 2020, 10:51
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Pixabay.com

Listopad bude letos v Česku podle meteorologů spíše teplejší. Platí to zejména o příštím týdnu, kdy přes den bude většinou kolem 11 stupňů Celsia. S postupujícím podzimem se ale bude postupně ochlazovat, a ke konci měsíce už může v Česku sněžit nejen na horách. Vyplývá to z měsíční předpovědi, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)

„Trend z posledních dvou říjnových týdnů, kdy se průměrné týdenní teploty pohybovaly na rozhraní normálních a nadnormálních hodnot, bude pokračovat i během listopadu," uvádějí meteorologové. Z nadcházejících čtyř týdnů podle nich bude nejteplejší hned ten příští, kdy se průměr denních teplot bude nejčastěji pohybovat mezi devíti a 13 stupni, a mrznout by nemuselo ani v noci.

V dalších třech týdnech budou teploty klesat, přičemž v týdnu od 23. listopadu by se měly noční teploty pohybovat už většinou kolem nuly. I tak by ale mělo být podle meteorologů období od 2. do 29. listopadu jako celek teplotně slabě nad dlouhodobým průměrem, případně mu odpovídat.

Od hodnot běžných pro tuto část roku by se listopad neměl odlišovat ani množstvím srážek. "Vzhledem ke klesajícím teplotám je pravděpodobné, že se v závěru listopadu už vyskytnou sněhové srážky nejen na našich horách ale i níže," uvádí ČHMÚ.

Průměrná teplota v období od 2. do 29. listopadu je v Česku 2,8 stupně Celsia. Dosud nejchladnější byl předposlední kalendářní měsíc v roce 1965 s průměrem minus 0,8 stupně. Naopak nejteplejší byl listopad před 14 lety, kdy se průměr teplot dostal na 6,7 stupně Celsia.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
V Podyjí se rozmohl nevkusný nešvar. Turisté v parku pohazují hygienický odpadSpolečnost

V Podyjí se rozmohl nevkusný nešvar. Turisté v parku pohazují hygienický odpad

Pohozené kapesníky a vlhčené ubrousky. S vizuálním i ekologickým nešvarem se momentálně potýkají správu Národního parku v Podyjí. Návštěvníci během své návštěvy zanechávají odpad, který se v suchém období rozkládá i měsíce.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.