St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Tygřice Satu dostane nového ženicha. O osm let mladšího

Ddavidzouhar1 minuta čtení27. 2. 2014, 16:14
Tygřice Satu je jednou z hvězd brněnské zoo, foto: Brněnská Drbna, Miroslav Toman
Tygřice Satu je jednou z hvězd brněnské zoo, foto: Brněnská Drbna, Miroslav Toman · Foto: Brněnská Drbna, Miroslav Toman

Se čtyřmi samci tygra sumaterského se chovatelé v brněnské zoo pokoušeli spárovat tygřici Satu. Neúspěšně. K jejím březnovým desátým narozeninám jí proto osmnáctého března dovezou dvouletého samce z polské Varšavy.

Současný obyvatel zahrady, tygr Dua z maďarské zoo, osmého března odcestuje do anglického Tamworth. „Satu je v ideálním reprodukčním věku a má dobrý genofond, o který nechceme přijít. Proto se ji pokusíme spárovat s pátým samcem,“ vysvětlil ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Problém při pokusech o oplodnění tygřice Duou se současným partnerem byl, že nedošlo ke spojení a semeno skončilo na zádech. „Myslel jsem si, že to nedopadne dobře. Protože Satu je z Irska a Duo z Maďarska. A Hunové a Kelti se nikdy nesnesli,“ vtipkoval ředitel. Doplnil, že u tygrů je důležité, aby nebyl styk fádní. „Musí být dramatický, jinak nedojde k uvolnění vajíček,“ uvedl Hovorka.

Nejhůře skončil pokus o párování v roce 2007. „Tygřice samce Dicka zranila a on následně uhynul,“ řekla mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Dodala, že právě Dick bylo poslední mládě tygra sumaterského, které v brněnské zoo odchovali. „Narodil se v roce 1996,“ uzavřela Brindzáková.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Prstencové zatmění Slunce z 20. května 2012 - ilustrační fotoSpolečnost

Česko čeká mimořádná podívaná. Zatmění Slunce vystřídají Perseidy

Česko čeká úchvatná astronomická podívaná. Slunce zakryje Měsíc a z našeho území bude možné pozorovat výrazné částečné zatmění. A tím středeční večerní program na obloze neskončí. Po setmění totiž přijdou na řadu Perseidy.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.