St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Na Kraví hoře vyrostl desetimetrový model Země

Bburesovadeny2 minuty čtení6. 7. 2020, 18:20
Model Země
Model Země · Foto: Hvězdárna a planetárium Brno / FB

Desetimetrový model Země mohou nově návštěvníci obdivovat v areálu Hvězdárny a planetária Brno. K vidění bude každý den až do 12. července. „Nikde jinde v republice podobný model Země neuvidíte. Jedná se o unikát, vše jsme si nechali dělat na míru,“ uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Kvůli větru byl nejprve nutný bezpečný odstup

Po loňském úspěchu obřího nafukovacího modelu Měsíce představila brněnská hvězdárna stejně velký model Země. Desetimetrovou maketu dnes ale kvůli silnému poryvu větru mohli návštěvníci pozorovat ze začátku akce pouze z dálky. Po páté hodině se ale počasí umoudřilo a bezpečný odstup už nebyl nutný.

K tomu, aby mohla hvězdárna model vystavovat, je totiž nutné příznivé počasí. „Nafukovací balón je velmi citlivý na vítr a vlhko,“ vysvětlil ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Pokud to počasí dovolí, bude takzvaná terralóna k vidění denně do 12. července vždy od 16 hodin do půlnoci. Výhled na planetu doplní pohodová hudba.

Terralóna je fotorealistickým ztvárněním naší planety v podobě nafukovací koule o průměru 10 metrů. 

Země na míru za sto padesát tisíc

Obří model Země si nechala brněnská hvězdárna vyrobit na míru. Tomu odpovídá i cena. „Výrobní cena byla asi 150 tisíc korun,“ dodal Dušek.

Autorem návrhu je uskupení Visualove, které je taktéž autorem loňského modelu Měsíce. „Náročnější bylo vytvořit model Země, protože jsme tisková data museli déle upravovat, ladit barevnost a dokonce jsme museli přidávat i vrstvu mraků, aby byl výsledek co nejrealističtější,“ sdělil Jan Machát z Visualove. Na návrhu pracovalo uskupení asi měsíc.

Model Měsíce vytvořila podle návrhu firma Kubíček, která vyrábí horkovzdušné balóny. Podklady pro jeho vytvoření zhotovily sondy Terra a Aqua.

Každý chce fotografii

Maketa Země je velkým lákadlem pro návštěvníky. Každý si chce udělat vzpomínku a vyfotit se s desetimetrovým modelem Země. „Byli jsme se tady minulý rok podívat na model Měsíce, ale Země, ta se mi líbí daleko víc," uvedl návštěvník Michal Obdržálek zatímco fotil svou manželku s planetou.

A v budoucnu? Planeta Mars

V budoucnu by si podle Duška chtěla brněnské hvězdárna a planetárium nechat vyrobit terralónu planety Mars.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
V Podyjí se rozmohl nevkusný nešvar. Turisté v parku pohazují hygienický odpadSpolečnost

V Podyjí se rozmohl nevkusný nešvar. Turisté v parku pohazují hygienický odpad

Pohozené kapesníky a vlhčené ubrousky. S vizuálním i ekologickým nešvarem se momentálně potýkají správu Národního parku v Podyjí. Návštěvníci během své návštěvy zanechávají odpad, který se v suchém období rozkládá i měsíce.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple

Přihlašovali jste se přes Facebook? Dočasně to nejde. Váš účet nikam nezmizel — nastavte si heslo a přihlaste se stejným e-mailem, jaký máte na Facebooku.