St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Ve vnitrobloku na Lidické má vyrůst mrakodrap se 180 byty. Zelení ho chtějí zakázat

Jjsemdrbnicka2 minuty čtení12. 9. 2018, 15:34
Vizualizace mrakodrapu
Vizualizace mrakodrapu · Foto: Strana zelených

Ve vnitrobloku ulic Lidická, Kotlářská, Bayerova a Burešova má v následujících letech vyrůst mrakodrap o 23 patrech. Lidé z okolí dnes začali s sběrem podpisů do petice za zákaz výstavby. Novinářům to řekla zástupkyně petičního výboru Gabriela Stögerová, která bydlí hned vedle pozemku, na němž by měl mrakodrap být. K petici se připojila i Strana zelených. Mrakodrap má přitom nabídnout zhruba 180 bytových jednotek.

Místostarostka Brna-středu Jasna Flamiková (SZ) řekla, že soukromý investor má vybudovat objekt se stožárem o celkové výšce 95 metrů. Ve 23 patrech má být 177 bytů. Podle obyvatel i Zelených to zasáhne do rázu místa a ubude zeleně.

Projekt není zdařilý, říká architekt

V Brně je nejvyšší budova AZ Tower, která měří 111 metrů. Architekt Petr Hýl uvedl, že výškové budovy musejí být na významných místech, nárožích nebo na dopravních uzlech MHD. „Slouží jako orientační body. Měly by se nějak citlivě začlenit do území. Tady tento dům to nesplňuje, má stát uprostřed fronty. V tomto kontextu ho nevnímám jako zdařilý a zasloužil by si významnější umístění," prohlásil Hýl.

Nechceme kácet stromy, zní z petičního výboru

Podle Stögerové se lidem z dotčených domů plán nelíbí. „Vážíme si možnosti bydlet v domě z konce 19. století, který má neopakovatelnou kulturně-historickou hodnotu. Oceňujeme bydlení, které se utvářelo v souladu se zahradami ve vnitrobloku," řekla Stögnerová.

Za nepřijatelný považuje zásah do zeleně. Kvůli 180 parkovacím místům by podle kritiků bylo potřeba vykácet zahradu se staletými platany. 

Byty budou jen pro bohaté lidi, prohlásila Flamiková

Situace s nedostupností bydlení je v Brně v posledních letech kritická. Podle Zelených ji však mrakodrap neřeší. Byty budou totiž podle nich luxusnějšího rázu. „Z projektu je zřejmé, že byty rozhodně nebudou řešit nedostatek cenově dostupných bytů v Brně. Jedná se o luxusní bydlení, které si běžný člověk stejně nebude moct dovolit,“ poznamenala Jasna Flamiková.

Jedinou cestou je změna územního plánu

Primátorův náměstek Martin Ander (SZ) si navíc myslí, že by se mohla stavba dostat do rozporu s územním plánem. „Místo je stabilizovaným územím, takže se předpokládá zachovat charakter tohoto území," dodal Ander. Rozhodnout by o tom musel odbor územního plánování magistrátu. Pokud by se Anderova slova potvrdila, jedinou cestou by byla změna územního plánu, kterou musí schválit zastupitelstvo. Proto občané společně se Zelenými zahájili sběr podpisů na petici, aby ji mohli za několik měsíců předat novému vedení města, které vzejde z říjnových voleb.

Zdroj: s využitím ČTK

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
JK
Jan Kudera12. 9. 2018, 19:15
Už teď je tam jedno monstrum co přesahuje okolní zástavbu nejméně dvakrát, tak doufám, že tam takové druhé nevyroste

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Policie rozbila gang falešných investorů. Obviněno je deset lidíKrimi

Žena v Židenicích vstoupila do kolejiště, nepřežila srážku s šalinou

Tragická nehoda se v úterý odpoledne stala v brněnských Židenicích. Žena skončila pod koly šaliny poté, co vstoupila do kolejiště mimo přechod pro chodce. Záchranáři ji po nehodě oživovali a ve vážném stavu převezli do nemocnice, kde svým zraněním podlehla.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook