Počasí dnes4 °C, zítra7 °C
Středa 27. listopadu 2024  |  Svátek má Xenie
Bez reklam

Lídr ODS František Vižďa: Stojí za to nás volit

Strany se v komunálních volbách tradičně zaměřují více na osobnosti jednotlivých kandidátů a spoléhají se na to, že je voliči znají. Občanská demokratická strana však do svého čela v Brně postavila nepříliš známého vysokoškolského pedagoga a současného radního docenta Františka Vižďu. Brněnské Drbně prozdradil s jakými prioritami jde do voleb, kde by chtěl nové nádraží nebo zda bude nový stadion Za Lužánkami.

Vyučujete fyziku na vysoké škole. Jak moc vás profese ovlivňuje?

Určitě mě ovlivňuje. Od dětství jsem toužil být vědcem, četl jsem populárně vědecké knížky a celkově jsem se k fyzice propracovával od brzkých let. Když pronikáte postupně do hloubky v přírodních a technických vědách, na svět se díváte jinak - musíte být neustále kritičtí a předpokládat, že za pár let nebude vaše vnímání věcí stejné jako nyní. Je třeba být připraven a otevřen novým hypotézám a metodám. Chci tím říct, že když uvažuji nad čímkoliv v životě, tak se samozřejmě snažím domýšlet co nejvíce variant a být připraven případně přiznat svůj omyl.

Jste pedagogem na Univerzitě obrany. Čím se liší od jiných vysokých škol?

Já jsem absolventem Masarykovy univerzity. Univerzita obrany je škola, která připravuje jak profesionální vojáky, tak i civilní studenty. Tak jak potřebují přírodní vědy studenti VUT, tak jsou potřeba i na vojenské univerzitě.

Šťástka, Kotzian nebo Bohuňovská?

Proč je lídrem František Vižďa a ne známá jména jako Šťástka, Kotzian nebo Bohuňovská?

Měl jsem od svého místního sdružení dlouhodobou podporu při ucházení se o pozici jedničky kandidátky. S tím jsem počítal a připravoval se na tuto eventualitu. Pak přišel červencový sněm strany a jednou z důležitých věcí bylo to, že dal Libor Šťástka po úvaze přednost kandidatuře na starostu městské části Brno-střed a na primátora se rozhodl nekandidovat. Okruh kandidátů na pozici jedničky se tak zúžil na dva a v této volbě jsem jednoznačně zvítězil. Jana Bohuňovská se rozhodla nekandidovat na žádnou pozici a Robert Kotzian vstoupil do volby o dvojku kandidátky. V této volbě neuspěl a dál již nekandidoval. Oba kandidují ve svých městských částech.

Proč není na žádné kandidátce předseda brněnské ODS Pavel Blažek?

Pavel Blažek je v tuto chvíli poslancem a já si vážím toho, že nehodlá nijak násobit své funkce. Je to jeho rozumné rozhodnutí a to je také ten důvod proč se nikde neobjevuje. Máme politiky z různých stran, kteří zastávají funkce přes městskou část, město, kraj nebo poslaneckou sněmovnu a já si nemyslím, že to je rozumné. Já si myslím, že pak takoví politici nemají šanci ani zastupitelstva městské části nebo města navštěvovat, neobjevují se na jednáních a je to na škodu věci.

Je možné skloubit funkci ve vedení města s prací na univerzitě?

Mně tyto dvě věci vlastně pomáhaly. Žil jsem ve světě komunální politiky a zároveň pracoval na škole. Věřte tomu, že jsou někdy chvíle, kdy s radostí přejdete z jednoho světa do druhého a naopak. Dopřávalo mi to relax a uvolnění.

Emeritní rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala je předsedou strany, dále kandidují za stranu pedagog lékařské fakulty v Praze Bohuslav Svoboda nebo vy. Je působení kandidátů na akademické půdě pro ODS současný trend?

To, že se objevují na kandidátkách více vědečtí a akademičtí pracovníci může být podpořeno tím, že Petr Fiala je jako úspěšný univerzitní profesor předsedou strany. Povzbudil tím trochu své kolegy. Já mám v ODS dlouhou historii - jsem již pět let místopředsedou brněnské ODSky, takže bych řekl, že je to jakási synergie, využití nebo volby někoho, kdo na jednu stranu historii a zkušenosti má a na druhou stranu je ještě spjat s akademickým prostředím.

Měli jsme obavu, že klub TOP09 nevydrží pohromadě

ODS na magistrátu dlouhodobě funguje v koalici se sociální demokracií. Co byste mohl říct svému voliči, který se obává další spolupráce s levicovou ČSSD?

V roce 2010 jsme po komunálních volbách řešili nejednoduchou situaci. Na jednu stranu jsme vyjednávali s KDU-ČSL a TOP09, nicméně chci zdůraznit, že celostátní rovina a komunální rovina není totéž. Kromě nálepky strany jako takové je třeba sledovat i složení jednotlivých zastupitelských klubů. U TOP09 jsme měli vážnou obavu, že jejich klub nevydrží dlouho pohromadě. To se bohužel potvrdilo. V tuto chvíli mnoho členů zastupitelů odešlo z klubu a vytvořilo své strany nebo se dostalo na kandidátku jiných stran nebo hnutí. Teď kandidují proti své straně. Nakonec to přiznává i současný lídr TOP09, že před čtyřmi lety nebyli tak úplně na koalici zralí.

Bylo to těžké dilema a nechtěli jsme dopustit, aby vznikla nějaká koalice, která by se opírala o hlasy komunistů. Naše rozhodnutí nebylo vůbec lehké, nejsme z něj principiálně nijak nadšeni, ale čas nám dal za pravdu. Nejsme spokojeni se vším, ale podařila se nám spousta věcí, se kterými jsme do koalice šli.

ODS se v Brně nemá za co stydět

Jaký je váš koaliční potenciál? Jsou tu nové strany nebo hnutí…

Co se týká budoucí možné koalice já jsem toho názoru, že letošní volby budou ještě více komplikované a do zastupitelstva se dostane ještě více stran. Vyjednávání pak budou náročnější. Co se týká nových hnutí, jsou na komunální úrovni neznámá. Nyní je jasné, že jakékoli jednání s KSČM nepřichází v úvahu. S demokratickými stranami budeme jednat rádi, nicméně to, jaká koalice nakonec vznikne, závisí na konkrétních volebních výsledcích.

Je ODS poškozená značka?

Já bych určitě všechny Brňany požádal o to, aby kromě značky sledovali konkrétní lidi na kandidátkách, jejich dosavadní zkušenosti, výsledky i to, co chtějí. Aby tomu dali přednost před pouhou nálepkou.

Pan předseda Fiala je Brňák a já jsem přesvědčen o tom, že se ODS v Brně nemá za co stydět. Že se toho spousta povedla, že umíme nabídnout zajímavé myšlenky a program. Stojí za to nás volit bez ohledu na tu celostátní poškozenou značku.

Jaký výsledek očekává vaše strana?

Očekávám, přeji si a dělám vše pro to, aby byl výsledek dvouciferný.

Investorem stavby nového nádraží je a bude stát

Jaké jsou hlavní cíle ODS v příštím volebním období?

Usnadnění Brňákům parkování a dopravu všeobecně. To si myslíme, že je jedna z důležitých věcí. My máme představu, že městské části by měly mít dle své úvahy možnost zřídit tzv. parkovací zóny, zároveň za ně nechceme v prvním období vybírat poplatky. Brňáci platí tím, že mají trvalé bydliště v dané části a rezidenti by měli mít možnost v klidu zaparkovat u svého domu. Hosté a všichni ostatní ten prostor musí mít menší, mohou využít parkovací domy, přičemž další chceme stavět.

Plánujeme také systém, kdy hosté, kteří přijíždějí na nějaké společenské a sportovní události, zaparkují na okraji města a pak využijí městské hromadné dopravy. Tou cestují s parkovacím lístkem.

Další věc, která je s dopravou úzce spojená, je výstavba velkého městského okruhu. Všichni, kdo jezdíme máme stále problémy s kolonami. Projekt Žabovřeské ulice, která je jedním z nejsložitějších míst v Brně, se podařilo ODS posunout dál. Dokázali jsme vykoupit pozemky, které umožní realizaci stavby, která místo "odšpuntuje". Realizovat ji bude Ředitelství silnic a dálnic, my jsme pro ně připravili podmínky, aby ke stavbě mohlo dojít. Dle zpráv z ŘSD jsou peníze připraveny, je to tedy otázka velmi krátké doby.

S dopravou samozřejmě souvisí ještě jedna důležitá věc a to je železniční uzel v Brně. Nesouvisí to jen s Brňany, ale se všemi, kteří do Brna přijíždějí. Nemohu se nevyjádřit k napjaté situaci, která souvisí s referendem. Investorem toho projektu je a bude pouze stát. Ten zadal studie proveditelnosti - teď jsou ve hře pouze dvě varianty. Obě ty varianty znamenají přesun těžiště hlavního nádraží a obě mají své výhody i nevýhody. Je to téma, o kterém musí rozhodnout dopravní odborníci, kteří ty výhody a nevýhody musejí sečíst. Budou to sčítat primárně investorovi a evropským fondům, které mají přispět.

Brno si nesmí nechat utéct šanci, aby vyčerpalo evropské a státní peníze na tuto stavbu. Mám obavu, že pokud se nerozhodneme, respektive nedojdeme do cíle během několika let, hrozí pak pozastavení celého projektu o desítky let a těžko bychom pak vnukům vysvětlovali, proč jsme se tak dlouho rozhodovali.

Jakou variantu preferujete vy osobně?

Já si primárně počkám na studii, která bude realizovaná odborníky v dopravním inženýrství. To pro mě bude zásadní. Jinak si myslím, že část města kolem řeky Svratky, si zaslouží rozvoj. Docela nedávno jsme v radě odsouhlasili investici, která bude znamenat vznik parku podél řeky. Až budeme mít na stole varianty, pak se pobavíme o té odborné studii. Dopředu říct, že něco chci nebo nechci, je velká chyba. Tím bychom se mohli diskvalifikovat pro budoucnost.

Třeba Zelení mají jasno. Nádraží z centra odsouvat nechtějí. Třeba další doprava tramvají na nádraží je objektivní komplikací.

Doprava tramvají je jen jeden z mnoha parametrů. Pokud někdo chce trvat na jedné z variant, dostává se do situace, že pokud nedojde ke shodě v jednotlivých variantách s investorem, tak nedojde k realizaci žádné varianty.

Já říkám, že je možné přijmout variantu např. méně výhodnou třeba z laického pohledu, ale variantu, která umožní Brnu mít nové nádraží a železniční uzel. Proto já dávám raději přednost než svému, uměleckému nebo estetickému pocitu, vyjádření odborníků. 

Jaké jsou další priority programu ODS?

Ještě než se dostanu k těmto kapitolám, chci zmínit, že se chceme dál zaměřovat a dál podporovat jeden důležitý faktor, velký fenomén v Brně a to je vznik vědeckých center, který nemá v rámci ČR obdoby. Brno se stalo v posledním období reálným centrem vědy nejen v České republice, ale v centrální Evropě. Jak může Brno pomoci? Investorem není, tím jsou vysoké školy, resp. Evropské fondy. Brno ale má pomáhat v rámci infrastruktury, v rámci scelování pozemků, zázemí, ve stavbách silnic a komunikací a hlavně v rámci přirozeného zázemí pro studenty, pedagogy a vědecké pracovníky tak, aby se jim tady žilo ještě lépe, pohodlněji, aby kromě své práce měli čas na zábavu a mohli si tady užít další záležitosti.

Brno dotuje kulturu zhruba 800 miliony. To je v republice naprosto unikátní záležitost a chceme v souvislosti probíráním zákona o financování kultury přimět stát, aby se na financování více podílel. Sníme o Jihomoravském kulturním centru, budově, kterou si Brňané zaslouží, nicméně to je miliardová investice. To se nedá vyřešit v rámci jednoho ročního rozpočtu města Brna. Neznamená to nic jiného, než zalarmování a připravení evropských fondů, které by nám mohly tento sen pomoci splnit.

Přestože se do sportu vynakládá víc a víc prostředků, chybí mi zde jedna linka, na kterou bych se chtěl zaměřit. To je podpora konkrétních osob, mladých a talentovaných sportovců. Vidím kolem sebe spoustu nadaných sportovců z různých odvětví, ať je to atletika nebo plavání, kde nám rostou špičkoví sportovci. Mají naději získat olympijské medaile, ale jsou ve svém věku kolem patnácti let v obtížné situaci. Adresná podpora by jim mohla zajistit důstojné podmínky pro rozvoj jejich talentu.

ODS už v minulosti zabránila tomu, aby se zvyšovala daň z nemovitosti. Považujeme totiž za naprosto jasné, že lidé, kteří si na hypotéku pořídili svou nemovitost, tak už několikrát zaplatili daně - daň z příjmů, když si peníze vydělali, DPH když nakupovali stavbu domu, resp. pozemku a aby ještě platili daň z majetku nám nepřipadá rozumné. Městský rozpočet nechceme navyšovat tímto způsobem, nechceme lidi trestat. Naopak pokud bude daň na rozumné hladině jako je teď, nebude bránit lidem myšlenkám se usazovat v Brně, stavět domy a kupovat byty.

Co se týká jízdného v MHD, utrpěl rozpočet újmu v rámci změny rozpočtového určení daní. To je jedna z věcí, se kterou jsme se museli vypořádat. Je to asi 200 milionů korun ročně. To není málo a nemyslíme si, že je rozumné, aby jízdné bylo naprosto zdarma. Co je úplně zadarmo, toho si málokdo váží. Kdyby se podařilo získat větší státní příspěvky na kulturu a kdyby nedošlo k poklesu daňových příjmů Brna, jak se to děje nyní, tak by se dalo diskutovat o snížení cen jízdného. V tuto chvíli to není na pořadu dne.

Bez silného partnera nové Lužánky nebudou

Jaká je situace okolo stadionu Za Lužánkami?

Já přeci jenom něco pamatuju, v sedmdesátých letech jsem jako malý kluk chodil na Zbrojovku. Tehdy, kdy vyhrála titul. Chodil jsem také na hokej a ta synergie - fotbal a hokej na jednom místě - je pro mě ta nejlepší představa.

V tuto chvíli jsme situaci, že víme, že Ponava snese zátěž mnoha desítek tisíc návštěvníků. Aby se mohla celá věc hnout dál, je třeba získat pozemky ve prospěch města Brna. To je běh na dlouhou trať - rychlost je podmíněna výkupy. Financování musí proběhnout za pomoci soukromého investora. Brno není schopno zaplatit investici v řádu miliard korun. Co se týká evropských fondů, tak hledáme způsob, jak je využít. Zatím se tato cesta nejeví jako možná. Bez silného partnera nebude možné stadion postavit.

Brnu se také rýsuje další velká lokalita uprostřed města, která by se dala využít jak na vrcholový sport, tak k dalším volnočasovým aktivitám. Německý většinový majitel BVV dal jasně najevo, že by rád své akcie odprodal. Myslím si, že Brno nemůže připustit, aby tato lokalita skončila v soukromých rukou a město pak nemohlo ovlivňovat, co se tam bude dít. Nyní jde hlavně o cenu.

Štítky František Vižďa, volby, Brno, ODS, komunální, lídr, kandidátka, Volby do zastupitelstev obcí v Česku, koalice, daň, Fotbalový stadion Za Lužánkami, TOP 09, Petr Fiala

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lídr ODS František Vižďa: Stojí za to nás volit  |  Život a styl  |  Drbna  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.