Čt 13. 8. 2026Alena
Politika

Rozdělanou práci nedáme, vzkazuje brněnské ANO. Odchod z koalice odmítá

Anna Pospíšilová3 minuty čtení9. 12. 2025, 10:10
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie · Foto: Markéta Katrin Špoková

Vnitřní rozkol v brněnském ANO pokračuje. Krajské vedení hnutí navrhlo vyloučit deset zastupitelů, kteří navzdory výzvě Aleny Schillerové nechtějí opustit magistrátní koalici kvůli bitcoinové kauze. Dotyční odmítají odejít s odkazem na odpovědnost vůči voličům a rozpracované projekty.

Jihomoravské krajské předsednictvo ANO navrhlo vyloučení deseti brněnských zastupitelů, kteří odmítli opustit koalici na brněnském magistrátu, z hnutí. Děje se tak kvůli bitcoinové kauze. Krajská předsedkyně Alena Schillerová požadavek na opuštění koalice odůvodnila reputačním rizikem, protože bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek byl dlouholetým členem brněnské ODS a primátorka Markéta Vaňková (ODS) jeho blízkou spolupracovnicí.

Smlouvu vypověděli tři ze 13 zastupitelů, a to René Novotný, Pavel Outrata a Miroslav Kubásek. Městskou koalici naopak neopustí náměstek primátorky Černý, náměstkyně Karin Podivinská ani radní pro územní plánování Petr Bořecký. Kromě nich zůstává v koalici také Kateřina Jarošová, Daniel Struž, Vít Prýgl, Pavel Kříž, Karel Kalivoda, Alena Gruberová a Sabina Benešová.

V pondělí 8.prosince se konalo krajské předsednictvo hnutí ANO v Brně, které si předvolalo jednotlivé členy hnutí navržené k vyloučení. „Rozhodli jsme se, že napíšeme společné prohlášení, které nás všech 10 zastupitelů města Brna podepsalo, zároveň jsme toto prohlášení odeslali předsednictvu hnutí, které bude o našem vyloučení rozhodovat,“ napsala čtvrtá náměstkyně brněnské primátorky Karin Podivinská.

První náměstek primátorky René Černý uvedl, že koalici nechtějí opouštět, protože cítí odpovědnost vůči voličům. Mají podle jeho slov rozpracováno mnoho projektů, které by nemohli dokončit. „Do voleb jsme šli z důvodu, že chceme pracovat pro občany města Brna a plnit náš volební program a tento svůj slib naplňujeme. Věříme, že celostátní předsednictvo přehodnotí rozhodnutí krajského předsednictva a z hnutí nás nevyloučí,“ vzkázal Černý. 

Černý považuje za nefér, že před 3 lety, kdy probíhalo povolební vyjednávání a Schillerová se osobně některých schůzek účastnila, nikdy nepadla jediná zmínka o tom, že neměli uzavřít koalici s ODS nebo jakoukoliv jinou stranou. „A nyní po 3 letech, necelý rok před koncem volebního období, kdy bychom se měli soustředit na práci na všech našich projektech, nás krajské předsednictvo nutí koalici opustit. A pro neuposlechnutí této výzvy nás dokonce navrhují k vyloučení,“ zdůraznil Černý.

„Zarážející pro nás je, že někteří členové krajského předsednictva, kteří jsou sami v koalici s ODS ve svých městech, hlasovali pro naše vyloučení. Při uplatňování kolektivní viny, která nyní dopadá na Brno, a to pouze na magistrát, by tak museli být vyzváni k odchodu z koalice s ODS všichni členové hnutí ANO napříč celou Českou republikou,“ zakončil Černý. 

Brněnská koalice tvořená ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN a SOCDEM má 42 mandátů v 55členném zastupitelstvu. ANO má 13 zastupitelů, koalice by si uchovala většinu v zastupitelstvu i bez nich. V opozici jsou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
JN
Jaromir Neuzil9. 12. 2025, 10:38
Konečně se někdo postavil Alence.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Vypila lahev vína a sedla za volant. Nebezpečnou jízdu zastavili policisté ve SlavkověDoprava

Vypila lahev vína a sedla za volant. Nebezpečnou jízdu zastavili policisté ve Slavkově

Červené auto kličkovalo po silnici a jen těsně minulo svodidla. Policisté ve Slavkově u Brna proto řidičku zastavili. Šestapadesátiletá žena nadýchala 2,55 promile a přiznala, že těsně před jízdou vypila celou láhev vína.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook