V Brně opět opravují novou sochu pro Mendela. Jen údržba, hájí se tvůrci

Po dvou měsících se dělníci vrátili k uměleckému dílu Hrachovina na brněnském Mendlově náměstí. O sochu, která vznika na počest otce genetiky, se starají kvůli problémům s podložím. Tvůrci prvku ale tvrdí, že je stabilita sousoší v pořádku a jde jen o údržbu.
Parta dělníků překvapila lidi na brněnském Mendlově náměstí. Pracovníci s kbelíky se vydali k podstavcům sochy, kterou si Brno v únoru pořídilo jako opožděnou připomínku života a bádání Johanna Gregora Mendela.
Podle spekulací svědků i odborníků, jež redakce oslovila, zalili pracanti základy páskou ohraničené Hrachoviny betonem. „Vypadá to minimálně na opravované praskliny. Je to logické, povrch pod sochou není nejvhodnější a problémy se daly, zvlášť za chladného počasí, očekávat,“ řekl Drbně oslovený expert z oboru stavebnictví.
Bronzové dílo vzniklo pod taktovkou sochaře Jaromíra Garguláka. Emoce vzbudilo mezi veřejností i umělci, kteří sochu označili za banální. Hrachovina stojí na čtvercových podstavcích, mezi nimiž vedou úzké chodníky. Lidé tak mohou mezi sousoším volně procházet, čímž dílo ještě nedávno rozhýbávali. Na stabilitě soše nepřidávají ani odvážlivci, kteří po monumentu šplhají.
Vše je v pořádku, říkají tvůrci
Redakce Drbny kontaktovala s otázkami na stav dvacetimilionového díla brněnský magistát. Podle Radky Loukotové z tiskového střediska je socha majetkem organizace Společně. Ředitel neziskovky tvrdí, že byl zásah plánovaný. „Šlo o jednodenní technologickou údržbu, při které se ověřoval stav sochy. Zjišťovalo se i to, jestli není problém se stabilitou. Došli jsme k tomu, že je vše v pořádku,“ řekl Drbně Jakub Carda.
S nerovnostmi opraveného Mendlova náměstí bojovali tvůrci už při instalaci monumentu. Dělníci se museli k nové soše po několika dnech vrátit, rozložit ji a povrch pod Hrachovinou zbrousit. „Nesedí nám základ. Nečekal jsem, že se něco takového může stát, když všechno mělo být dobře proměřené," okomentoval tehdy situaci umělec Gargulák, který dohlížel také na dubnové úpravy.











Diskuze
6Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.
sochu mu nepostavili, protože to by SOCHAŘ MUSEL NĚCO UMĚT, (aby vymodeloval rozpoznatelnou PODOBU)! kdežto NICNEŘÍKAJÍCÍ SRA*KU může vymodelovat kdokoliv (a každému taky připomíná cokoliv), že jo... :-(((
Komentování je jen pro přihlášené