neděle 24. října 2021 Nina

Vykuk převáděl miniaturní částky mezi účty, vydělal 500 Euro

Kriminalisté z Oddělení informační kriminality v minulých dnech ukončili vyšetřování neobvyklého případu. Muž z Hodonínska se zřejmě řídil známým rčením „halíře dělají talíře“ a pomocí halířových zisků se podvodným způsobem snažil vydělat na převodech mezi účty.

Muž si už v první polovině roku založil dva účty – jeden v českých korunách a druhý v eurech, stejné dva účty si založila i jeho manželka. Muž si všimnul chyby v internetovém bankovnictví, kdy pokud je na euro účet převedena částka 0,13 Kč, je zaokrouhlena na jeden eurocent (0,25 Kč). Zkusil tedy převádět částky 13 nebo 14 haléřů ze svého korunového na eurový účet. Finanční rozdíl vzniklý při zaokrouhlení chtěl získat ve svůj prospěch.

Příkazy k převodu částek nezadával ručně, ale vytvořil si počítačový program, který mechanickou práci v internetovém bankovnictví dělal automaticky za něj. Platebních příkazů tímto způsobem zadal přes 170 tisíc. Bláhově si myslel, že mu jeho jednání projde.

Poté, co mu banka kvůli tomuto jednání zablokovala účet, použil stejný postup u účtů své manželky ve stejném bankovním ústavu. Manželčiny účty spravoval sice s jejím vědomím, ale o převodech bagatelních částek mezi oběma účty neměla ani tušení.

Halířovými transakcemi si stihnul vydělat necelých pět set euro, než na něj banka podala trestní oznámení a kauzou se začali zabývat vyšetřovatelé. Kriminalisté po provedeném šetření muži sdělili podezření z přečinu podvodu a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Zdroj Policie ČR

Štítky banka, účet, převod, podvod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.