pátek 22. října 2021 Sabina

Vydíral vietnamské stánkaře v podchodu. Dostal za to podmínku

Ochranu vietnamským prodejcům v podchodu pod hlavním nádražím sliboval coby zaměstnanec Brněnských komunikací loni v dubnu Jan Šorm. Stánkařům, kteří neoprávněně zabírali veřejné prostranství, sliboval, že je za úplatu bude krýt před pokutováním od strážníků. Případem se ve středu zabýval Krajský soud v Brně.

Od května do listopadu loňského roku měl od prodejců získat více než šedesát tisíc korun. „Požadoval po nich sumy od sedmi do dvanácti tisíc korun měsíčně. Vše doplnil výhružkami, že pokud mu Vietnamci nezaplatí, vyšle na ně častější kontroly strážníků. Ze své pozice to přitom nemohl nijak ovlivnit,“ řekla soudkyně Monika Staniczková.

Před Městským soudem v Brně se letos v červenci hájil tím, že nikoho nevydíral. Domníval se, že se jedná o mstu od lidí, kterým povolení nevydal. „Přiznal se také, že dvěma prodejcům oprávnění vystavil, protože si myslel, že to může udělat,“ sdělila Staniczková.

Městský soud mu za toto jednání uložil roční podmínku. Šorm se však proti jeho rozhodnutí odvolal. „Z důkazů vyplývají nesprávné právní a skutkové zásady. Navíc ani svědkové se nemohou shodnout, kdy kdo a komu provize platil,“ zdůvodnil obhájce Robert Sedláček. Zároveň navrhl, aby obžalovaného senát krajského soudu zprostil viny.

Senát však jeho argumenty shledal jako nedůvodné a původní rozhodnutí městského soudu potvrdil. „Výslechy jednoznačně dokazují vinu obžalovaného, proto jsme odvolání zamítli,“ dodala Staniczková.

Autoři

Štítky soud, vydírání, hlavní nádraží, podchod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.