Počasí dnes14 °C, zítra14 °C
Neděle 3. března 2024  |  Svátek má Kamil
Bez reklam

Stát musí za smrt Vietnamce zaplatit milion korun

Česká republika, zastoupená ministerstvem vnitra, musí zaplatit osmnáctiletému synovi Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 po brutálním policejním zákroku v Brně, jeden milion korun odškodného. Rozhodl o tom soudce brněnského městského soudu Jan Sedláček.

Chlapec žádal po státu odškodné 50 milionů korun. Stejnou částku chce po ČR i matka zabitého cizince. Proces v této kauze bude pokračovat v polovině dubna. Mladík se patrně proti verdiktu odvolá.

Sedláček řekl, že český právní řád nezná termín exemplární potrestání. To v podstatě chtěl právní zástupce syna oběti žalobou žádající 50 milionů korun. Soudce ale nemohl požadavku vyhovět a byl nucen odškodné podstatně snížit.

Při jeho vyčíslování mu sloužila jako orientační částka 240 tisíc korun. Obvykle je vyplácena v ČR jako odškodné za způsobení něčího úmrtí.

„Tuto částku jsem výrazně navýšil. Prvním důvodem bylo to, že cizinec zažil před smrtí zvláště mučivé útrapy. Druhým pak byla skutečnost, že chlapec přišel o otce v pouhých 14 letech,“ vysvětlil soudce.

Chlapec se účastnil v uplynulých dnech zahájení procesu, při dnešním vyhlášení rozsudku ale nebyl. Trvale žije v Německu. S otcem se viděl od roku 2003 jen dvakrát. Byli prý ale v poměrně častém kontaktu prostřednictvím videochatu.

Incident se stal vpodvečer 4. ledna 2009 v Körnerově ulici. Tři policisté prověřovala oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu. Po příjezdu policie seděl muž v křesle. Zásah přesto vyvrcholil jeho bitím, do něhož se zapojil policista Josef Srnský a Vietnamcova sousedka.

Podle obžaloby se zeptala, zda si "může kopnout". Vietnamec po zásahu skončil v policejní cele. Stěžoval si na potíže. O den později zemřel. Měl zlomená dvě žebra, protrženou slezinu a krvácel do dutiny břišní.

Srnského poslal soud na deset let za mříže. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává osmileté vězení. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně.

Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta. Obvinění označili za vykonstruované a bití popřeli.

Zdroj: ČTK

Štítky Vietnam, soud, policie, odškodné, Brno, Česko, Ministerstvo vnitra České republiky, Městský soud v Brně, František Jaroš, Německo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Stát musí za smrt Vietnamce zaplatit milion korun  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.