pátek 30. července 2021 Bořivoj

Soud potvrdil podmínku za zpronevěru otci chlapců z kauzy Kuřim

Brněnský krajský soud zamítl odvolání otce týraných chlapců z Kuřimské kauzy, který dostal podmínečný trest za to, že zpronevěřil peníze svých synů. Celkem mu matka chlapců, která patřila do skupiny lidí odsouzených za týrání, a také odsouzený Jan Turek vyplatili 24.100 korun. Otec měl toto odškodné za týrání uložit dětem na jejich stavební spoření, což neučinil. ČTK řekl, že je nevinný a s verdiktem nesouhlasí. Zvažuje, že v kauze podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Muž dostal v létě u Městského soudu v Brně za zpronevěru deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Na jeho účet přicházely od května 2010 do září 2012 peníze z vězení od matky dětí a od Turka. Otec měl podle dohody peníze ukládat na stavební spoření chlapců. S penězi ale podle odvolacího soudu naložil "blíže nezjištěným způsobem". Neukládal je na účty ani poté co v listopadu 2011 založil dětem stavební spoření.

"Trvám na tom, že jsem se zpronevěry nedopustil. Peníze jsem měl uloženy u sebe," řekl muž. Hned po verdiktu odvolacího soudu začal jednat se svým advokátem o dovolání k Nejvyššímu soudu, který může dosavadní rozhodnutí ve věci zrušit.

Chlapcům je 14 a 16 let. Po odhalení týrání v květnu 2007 byli předáni do péče azylového zařízení Klokánek. V prosinci 2008 soud zamítl žádost jejich otce, aby mu byli svěřeni do péče. Matku chlapců zbavil ve vztahu k nim rodičovské povinnosti. V lednu 2010 dal soud chlapce do péče otce.

Situace se ale v červnu 2011 změnila. Chlapci se dostali do péče rodičů své matky. Soud tak rozhodl na základě doporučení orgánu péče o dítě s tím, že otec není schopen se o ně postarat tak dobře jako prarodiče. V té době byl otec nezaměstnaný. Letos v dubnu soud potvrdil, že děti budou v péči prarodičů.

Nyní se otec s dětmi nestýká, přestože by je rád navštěvoval. "Prarodiče to ale neumožňují. Buď nejsou doma, anebo mi neotvírají dveře. Zájem o ně rozhodně mám," řekl dnes.

Nejpřísnější trest v podobě deseti let dostala teta hochů. Připustila svůj podíl na týrání, ale blíže jej neosvětlila. Dále byli odsouzeni k sedmi letům vězení Hana Bašová a Jan Škrla a k pěti letům za mřížemi Jan Turek a Barbora Škrlová.

Zřejmě nejpodivnější postavou kauzy je Škrlová. Když žila s chlapci a jejich matkou, vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde žila jako chlapec Adam. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou založil její otec Josef Škrla. Před časem byla propuštěna z vězení.

Zdroj ČTK

Štítky Kuřim, týrání, otec, zpronevěra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.