Policie podezírá přes 30 Brňanů z praní špinavých peněz na mezinárodní úrovni. Na internetu si našli práci. Své nové zaměstnavatele nikdo z nich neviděl. Na jejich účty pak přišly ze zahraničí takzvané ověřovací platby. Většinou šlo o částky kolem 2000 eur (56.000 Kč).
Lidé je z účtů vybírali a podle pokynů poslali do zahraničí. Pak kontakt se zaměstnavateli skončil. Transakce tohoto druhu jsou podezřelé a lidé by se jich měli vyvarovat, řekl dnes mluvčí policie Pavel Šváb.
Údajní zaměstnavatelé slibovali na internetu dobře placenou práci z domu na pozici asistenta manažera. Na inzerát odpověděli nezaměstnaní nebo matky na rodičovské dovolené, které si chtěly přivydělat. Následně vyplnili dotazník. Pak dostali potvrzení, že práci získali a jejich prvním úkolem byla tzv. ověřovací platba.
Každý z nových zaměstnanců zaslal zaměstnavatelům údaj o svém bankovním účtu, na který mu záhy dorazila platba v eurech. Z nich si po výběru mohl zhruba 50 eur (asi 1400 Kč) nechat. Zbytek částky ale musel přeposlat zaměstnavatelům do zahraničí. Po uhrazení ověřovací platby již noví zaměstnavatelé nejsou k zastižení.
Podrobnosti k případu mluvčí nesdělil s tím, že na objasňování kauzy pracují policisté z hospodářské kriminálky.
Šváb zdůraznil, že lidé, kteří se zapojili do přeposílání peněz, jsou podezřelí z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Pokud je spáchán v nedbalosti, tak za něj hrozí rok vězení, pokud jde o úmyslný skutek, hrozí čtyři roky vězení.
"I když mohli naletět a peníze přeposílali v dobré víře, mohou z toho mít velké problémy. Trest sice může být mírný, jde ale o to, že pak mohou mít záznam v trestním rejstříku. S takovýmto škraloupem se pak práce hledá špatně," doplnil mluvčí.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.