Počasí dnes0 °C, zítra2 °C
Sobota 9. prosince 2023  |  Svátek má Vratislav
Bez reklam

Pobytu ve vězení za pokus o vraždu policisty se nevyhne

Brněnský Ústavní soud odmítl stížnost Miroslava Sedláčka, jenž podle obžaloby chtěl v Olomouci při automobilové honičce zabít policistu. Snažil se jej vystrčit za jízdy z auta. Za pokus o vraždu, krádež a útok na veřejného činitele si odpyká 14,5 roku v nejpřísnějším typu věznice. ČTK to dnes zjistila z databáze Ústavního soudu.

V ústavní stížnosti Sedláček tvrdil, že policista zkreslil popis události, aby zakryl neprofesionalitu a nepřiměřenost svého zákroku. Ústavní soud ale označil stížnost za neopodstatněnou.

„Obecné soudy všech stupňů věnovaly souzenému případu dostatečnou pozornost. Jednalo se o zvlášť závažný případ trestné činnosti, a tak k němu bylo ze strany orgánů činných v trestním řízení i přistupováno,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Dagmar Lastoveckou.

Incident se stal v noci na 18. prosince 2009. Sedláček nejprve podle rozsudku odcizil v Olomouci Škodu Octavii. Odcizené auto začala pronásledovat policie. Při honičce se snažil najet do policejního vozu, poté kradený vůz odstavil a nastoupil ke svému komplici do automobilu Audi. Stáhl při tom s sebou zakročujícího policistu, který jej držel zezadu za ramena.

Při stokilometrové rychlosti Sedláček podle obžaloby policistu bil pěstí do obličeje a snažil se jej z vozidla vytlačit otevřenými dveřmi. Policista, kterému hrozilo to, že z auta zcela vypadne, použil zbraň. Řidič po střelbě zemřel, Sedláček byl zraněn na ruce a noze.

Obhajoba se u Krajského i Vrchního soudu v Olomouci snažila dokázat, že Sedláček nevěděl o tom, že převáží kradený vůz. Zpochybňovala také postup a výpověď zasahujícího policisty, který prý mohl střílet na kola, místo aby naskakoval do vozidla.

„Výsledkem byl jeden mrtvý a jeden těžce zraněný. Policista o ději vypovídal lživě. Musel, aby se vyhnul dalšímu vysvětlování,“ uvedl u vrchního soudu Sedláček.

Policista později čelil trestnímu stíhání, které bylo nakonec odloženo. Jeho postup přezkoumávala i policejní inspekce.

Napsal Jan Tomandl, ČTK
Foto: RIOT

Štítky ústavní soud, Miroslav Sedláček, obžalovaný, trest, věžení, Olomouc, Dagmar Lastovecká, Audi, Vrchní soud v Olomouci, Škoda Octavia, pokus o vraždu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pobytu ve vězení za pokus o vraždu policisty se nevyhne  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.