neděle 2. října 2022 Olívie / Oliver

Mladý psychopat si za vraždu odsedí 19 let ve vězení

Brněnský krajský soud poslal ve čtvrtek na 19 let do vězení čtyřiadvacetiletého Michala Bílka z Luhačovicka, který v lednu v Dolních Kounicích na Brněnsku brutálně zavraždil svého bytného a občasného milence Karla Koblicha.

Spícího čtyřiašedesátiletého muže brutálně a zákeřně ubil kladivem a ubodal, pak jej okradl o důchod. Od výjimečného trestu mladíka zachránilo jen úplné doznání a formální projev lítosti.

Soudkyně Jaroslava Bartošová zahrnula Bílkovi do verdiktu i trest za dvě loupežná přepadení v Moravských Bránicích a Uherském Hradišti, kterých se muž dopustil jen pár týdnů po lednové vraždě. Bílek při procesu odmítl vypovídat, soudkyně proto jeho doznání četla.

Nezaměstnaný povaleč a zlodějíček Bílek si vraždu bytného a příležitostného milence Karla Koblicha naplánoval dopředu. Čekal, až si senior vyzvedne důchod. Vyšetřovatelům přiznal, že jej zavraždil kvůli penězům, ale i proto, že mu nedovolil mít v podnájmu přítelkyni.

„Jsem bisexuální, spal jsem s ní a občas i s bytným. Když mi Kája přítelkyni zakázal a ona se musela odstěhovat, naše vztahy ochladly a já se rozhodl ho zabít. Hlavním motivem ale byly peníze,“ uvedl Bílek.

Vrah oběť v noci 18. ledna ve spánku udeřil kladivem do hlavy. „Protože chrčel, šel jsem do svého pokoje, vzal nůž a třikrát jej bodl do krku a třikrát do srdce. Pak jsem ho odnesl do sklepa, pokoj uklidil a odjel do Luhačovic ke známým,“ řekl v přípravném řízení Michal Bílek.

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová upozornila, že mladý muž parazitoval na životě svého bytného a zneužíval jeho dobrotivosti. „Vzal život člověkovi, který ho u sebe nechal zdarma bydlet i poté, když zjistil, že jej okrádá,“ řekla.

Poukázala zároveň na zákeřnost a ziskuchtivost vraha. Ten si smrt Koblicha naplánoval do nejmenších detailů - počkal dokonce několik dní po termínu výplat důchodů, aby měl jistotu, že jeho bytný bude mít peníze. Nařídil si zároveň budík na čtyři hodiny ráno, aby mohl zaútočit v době, kdy jeho oběť tvrdě spala.

Psychologické a psychiatrické posudky označily Bílka za člověka s takřka nevyléčitelnou smíšenou poruchou osobnosti, psychopatií. Lékaři shodně konstatovali, že polepšení vraha je téměř nemožné. „Musel by sám moc chtít a terapie by u něj trvala mnoho let,“ napsali psychiatři.

Bývalá snoubenka označila vraha za tichého a poněkud složitého člověka, silně věřícího. „Chodili jsme spolu do kostela, Michal ale potom začal hodně pít. To se mi nelíbilo a rozešli jsme se,“ uvedla. Bílkovi známí kromě toho tvrdili, že mladík v životě zřejmě neunesl fakt, že je adoptovaný a že „vlastně nikam nepatří“.

Vrahovi hrozilo až dvacetileté vězení nebo výjimečný trest. Od něj jej zachránilo pouze doznání. Na Bílka přitom přišli kriminalisté víceméně náhodou. S vraždou v Dolních Kounicích jej ani po nálezu těla mrtvého Koblicha původně nespojovali. Bílek ale udělal chybu, když si nechal nůž, kterým důchodce ubodal.

Při forenzním zkoumání věcí, které měl u sebe při přepadení hračkárny v Uherském Hradišti, pak kriminalisté narazili na stopy DNA, kterou sesbírali jejich kolegové při vyšetřování kounické vraždy. Muž se pak kriminalistům k vraždě bytného přiznal.

Rozsudek není ještě pravomocný. Státní zástupkyně s verdiktem souhlasila, obhájce Bílka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Napsala Lenka Horáková, Mediafax

Štítky Michal Bílek, vrah, hyena, psychopat, Dolní Kounice, Karel Koblich

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.