sobota 4. prosince 2021 Barbora

Mladík sražený na Blanensku nebude platit škodu na autě

Mladík, kterého na Blanensku srazilo auto a řidič jej pak těžce zraněného nechal v lese, nebude platit škodu na vozidle. Nejvyšší soud (NS) nedávno vyhověl jeho dovolání a zrušil verdikt Krajského soudu v Brně. Peníze žádala firma, která služební auto propůjčila řidiči Petru Neisserovi, později odsouzenému na 12 let za pokus o vraždu. Žalobě nelze vyhovět, příčí se dobrým mravům.

Také Okresní soud v Blansku původně nárok firmy zamítl jako nemorální. Ovšem odvolací krajský soud v roce 2011 rozhodnutí změnil a uložil chlapci povinnost zaplatit 57.000 plus úroky. Nyní se musí případem zabývat znovu, v těchto dnech by měl podle systému InfoSoud obdržet spis. Rozhodnutí NS je závazné.

NS zdůraznil, že jde o neobvyklý případ - chlapec je sice původcem nehody, ale poté se stal obětí závažného trestného činu ze strany řidiče služebního auta. Nelze to přehlédnout ani v občanskoprávním sporu o náhradu škody, byť nárok firmy je po formální stránce opodstatněný.

"Šlo o natolik svévolný útok na základní hodnoty chráněné právem i morálními normami společnosti, že požadavek, aby jím dotčená osoba byla povinná nahradit škodu na vozidle, příčí se obecnému pojímání spravedlnosti," stojí v rozsudku senátu NS s předsedou Petrem Vojtkem. Verdikt padl koncem loňského roku, teprve nyní soudci zveřejnili celé odůvodnění.

Případ vyvolal v roce 2006 značnou pozornost. Za prvotního viníka nehody označili znalci tehdy patnáctiletého chlapce, který se pohyboval na vozovce. Při srážce se tělo převalilo přes střechu a zadním sklem zřejmě spadlo do kufru auta. Mladík utrpěl zlomeniny a otřes mozku. Řidič si prý těla všiml až poté, co dojel domů. Potom jej odvezl do lesa. Podchlazeného hocha, který se těžce zraněný několik hodin plazil k silnici, náhodou našli až nad ránem. Přežil a uzdravil se.

Neisser si vyslechl trest za pokus o vraždu a neposkytnutí pomoci. Následoval však ještě civilní spor o náhradu škody za zničené auto. Po Neisserovi firma peníze nikdy nechtěla. Chlapcova rodina to považovala za nemorální, zpochybňovala také to, zda řidič v pozdních nočních hodinách skutečně plnil pracovní povinnosti.

Zdroj ČTK

Štítky soud, Nejvyšší správní soud, nehoda, mladík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.