sobota 23. října 2021 Teodor

Chůva hlídala děti, psa neuhlídala - zaplatí 116 000 Kč

Nejvyšší soud v Brně dnes rozhodnul o platnosti podmíněného trestu odnětí svobody pro ženu, která jako chůva dětí v Popůvkách na Brněnsku neuhlídala argentinskou dogu. Pes utekl z nedostatečně oplocené zahrady a pokousal souseda.

Právník ženy argumentoval tím, že při hlídání v cizím domě žena nemohla věnovat dostatečnou pozornost hlídání zvířete. To však soud odmítnul z důvodu dobrovolného převzetí odpovědnosti za psa. Žena nad rámec svých povinností psa vypustila na zahradu, což rozhodlo o její vině. "Je znalostí zcela běžnou, respektive obecnou vědomostí, že pes může mít tendenci utíkat, zaútočit na lidi a jako šelma taktéž způsobit zranění, navíc se jednalo o fyzicky silného psa, respektive psa  dominantního plemene," stojí v usnesení soudu.

Žena v dovolání tvrdila, že neporušila žádnou právní povinnost a nespáchala trestný čin, požadovala proto zproštění obžaloby. Podle NS je však v tomto případě trest namístě. "NS nad rámec projednávané věci podotýká, že zranění způsobená psem nelze nijak bagatelizovat, neboť psa je možno považovat i za zbraň," napsali soudci.

Krajský soud v Brně loni v dubnu ženě uložil tři měsíce vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Současně musí uhradit poškozenému 116.000 korun jako náhradu škody. Pes souseda napadl, když pracoval na zahradě, kousl jej do bérce. Rána se později zanítila, proto muže omezovala v obvyklém způsobu života déle než šest týdnů.

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.