Kyberšmejdi a jejich falešné e-maily slibují přeplatky od VZP, jde o podvod

Autoři | Foto Pixabay.com

Internetoví podvodníci oprášili starý trik, jak vylákat z lidí citlivé údaje. Rozesílají falešné e-maily, které upozorňují na údajný nárok na vrácení přeplatků nebo příspěvků od Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP ČR). Skutečným cílem je ovšem získat přístup k bankovním účtům a připravit oběti o peníze. Všeobecná zdravotní pojišťovna důrazně varuje, že se jedná o podvod.

Zprávy na první pohled působí velmi důvěryhodně – v předmětu e-mailu je uvedeno „Vrácení peněz od VZP ČR“ a jako odesílatel může figurovat „VZP ČR – klientské centrum“ nebo jiné oficiálně působící označení.

„Jedná se o další z dlouhé série pokusů o podvod. Při bližším pohledu si lze všimnout falešné e-mailové adresy, například může být na konci zahraniční doména místo české CZ. To by mělo být pro klienty varovným červeným světlem,“ říká Jan Svoboda, ředitel Odboru bezpečnosti VZP ČR a dodává: „I v tomto případě se jedná o snahu získat od klientů osobní údaje, což může vést k velkým finančním ztrátám. Jednoznačně je na místě obezřetnost.“

E-mail v příjemci vyvolává dojem, že komunikuje přímo s VZP ČR a že se mu vyplatí poskytnout požadované údaje. Ve skutečnosti se ale jedná o podvod, jehož cílem je dostat se přímo do bankovního účtu a následně připravit oběť o úspory.

„VZP ČR nikdy nepožaduje aktualizaci bankovních údajů, ani v případě přeplatku či nedoplatku pojištění. Právě vyplněním svých bankovních údajů zajistíte podvodníkovi přístup k účtu a získání vašich úspor,“ upozorňuje Svoboda.

Už dříve se objevily podvodné e-maily nejen o refundaci přeplatků, ale naopak o údajném dluhu na pojistném nebo o zapojení do falešného průzkumu, kdy měla být odměnou lékárnička v hodnotě 4000 Kč. I zde se jednalo o podvod.

„Klienti by měli věnovat pozornost tomu, zda jsou skutečně na webové stránce VZP ČR a i nadále věnovat zvýšenou pozornost e-mailovým adresám, ze kterých zprávy přicházejí. Jediná oficiální doména pro komunikaci s VZP ČR je vzp.cz,“ upozorňuje mluvčí VZP ČR Viktorie Plívová.

Podle ní by v případě, že obdrží podezřelý email, měli klienti dodržovat tři pravidla: neotvírat přílohy ani neklikat na odkazy, nezadávat žádné osobní ani bankovní údaje a email přeposlat na mailovou adresu info@vzp.cz.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky pojišťovna, VZP, podvod, klienti, přeplatek, kyberšmejdi

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.
https://partner.googleadservices.com/gampad/ads?gct=hpts50smY90KfIoYeSptCAkQFkoAWICAgJCcv_GgqgG4Ae7c9oSEBNICCXRleHQvaHRtbPACAfgCAZADAaIDEhABGAEogICAkJy_8aCqAeABAMgDAdADAfADAsoFDi9wYWdlYWQvaW1nLy4u-gYCKAGaCAISAPALAZgPArIBAhgBygECQAEYqbi5wwYoADCp1O7KBjgAWAFqBl9ibGFua3CbuLnDBg&iu=21668254285&gdfp_req=1&height=1&width=1&impl=ifr&sfv=1-0-45