Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

Důchodkyně z Brna bušila do topení. Vzbudila dům a přivolala pomoc

Vytrvalost a duchapřítomnost prokázala dvaadevadesátiletá žena v Brně, jež se dostala do problémů ve svém bytě. Brzy ráno vstala z postele, uklouzla a nemohla vstát. Důchodkyně z Bystrce zachovala v kritické chvíli chladnou hlavu. Mlátila do topení, čímž probudila nájemníky, kteří přivolali pomoc.

Zoufalé bití do radiátoru i volání o pomoc přiměli k akci jednoho z nájemníků, který vytočil tísňovou linku 156. Řekl, že jeho sousedka je nejspíše v problémech. Nemýlil se, o čemž se přesvědčila i přivolaná hlídka strážníků. Pracovníci v uniformách vyrazili na místo.

Strážníci velmi rychle otevřeli seniorčin byt a za doprovodu jejího souseda vstoupili dovnitř. Žena ležela na zemi, nebyla naštěstí zraněná, hlídce ale vysvětlila, že upadla a nemohla vstát. Hlídka následně ženu opatrně zvedla a posadila,“ popsala mluvčí Městské policie Brno Markéta Skřivánková.

Důchodkyně byla viditelně rozrušená z celé záležitosti. Pracovníci městské policie se proto zeptali, zda nepotřebuje k ruce zdravotníky. Žena sice lékaře nechtěla, ale nakonec se ošetření stejně nevyhnula. „Na hlídku působila zmateným dojmem, a tak raději přivolala zdravotníky,“ dodala Skřivánková.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šťastný

Štítky Brno, Strážníci, Pomoc, Důchodkyně

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Diskutér T.

A máme tpo zase tady - bušení do topení, místo toho, aby si pořídila SOS tlačítko za 250 Kč.....Tady je návod pro ostatní seniory a jejich rodiny: Systém tísňového volání je určen seniorům a osobám se zdravotním postižením, zejména osaměle žijícím. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti těchto osob a snížení jejich obav, že v případě zdravotní indispozice či kolapsu nedosáhnou na telefon a nedovolají se pomoci.

Občan obdrží SOS tlačítko (zapůjčení je zdarma), prostřednictvím kterého se v případě ohrožení života či zdraví spojí s dispečinkem tísňového volání, který zajistí adekvátní zásah - kontaktováním rodinného příslušníka či sousedů (např. při pádu na zem a neschopnosti vstát) nebo vysláním záchranné služby, popř. policie.

SOS tlačítko je uzpůsobeno tak, aby ho bylo možné nosit u sebe, zavěšené na krku, připnuté na kalhoty nebo upevněné na ruce. Ke spojení s dispečinkem stačí stisknutí tlačítka. SOS tlačítko má také pádový senzor, který při pádu uživatele automaticky přivolá pomoc.

Nespornou výhodou je GPS lokalizace, která se při spuštění alarmu automaticky aktivuje, tzn. tlačítko funguje i mimo samotné obydlí uživatele.

Kdo může SOS tlačítko získat?

SOS tlačítko je určeno občanům města Brna:

- seniorům ve věku od 65 let,
- zdravotně postiženým občanům starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu pro osoby se zdravotním postižením.

Komu není možné systém tísňového volání poskytnout

- dětem a mladistvým do 18 let,
- osobám se smyslovým postižením (neslyšící, hluchoněmí), které nejsou schopny oboustranné hlasové komunikace,
- osobám, které nejsou vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopny pochopit funkci a význam systému a z důvodu postižení motorických funkcí nezvládnou obsluhu SOS tlačítka.

Kde SOS tlačítko získat?

Nejprve je třeba vyplnit a podat žádost na kontaktní pracoviště (viz níže). Formulář uživatel obdrží na místě nebo si jej může stáhnout a vytisknout z webových stránek www.css.brno.cz. Na základě podané žádosti bude zájemce kontaktovat pracovník Odboru sociální péče MMB nebo Centra sociálních služeb k provedení místního šetření za účelem doplnění informací, které jsou důležité pro bezpečné a odborné poskytování systému „tísňového volání“.

Kolik to všechno bude občana stát?

Úhrada činí 150,- Kč/měsíc, od 1.1.2023 bude úhrada činit 250,-Kč/měsíc

Kontaktní údaje:

Místem pro podání žádosti o vydání SOS tlačítka a zároveň místo, kde obdržíte veškeré informace je

Odbor sociální péče MMB (Socio-info point), Koliště 19, Brno 601 67.

pondělí a středa 8:00 – 17:00
úterý a čtvrtek 8:00 – 14:00
pátek 8:00 – 12:00

Tel.: 800 140 800
E-mail: sip@brno.cz

Čtvrtek, 8. prosince 2022, 17:56

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.