Počasí dnes6 °C, zítra7 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Téměř stoletou ženu v Brně přemohla žízeň, po pádu zůstala uvězněná v bytě

Dramatickou situaci nabídlo páteční dopoledne na brněnských Vinohradech, kde se do potíží dostala čtyřiadevadesátiletá důchodkyně. Večer, když se šla napít, nepříjemně upadla. Ze země seniorku zvedli až strážníci, kteří přijeli ženu vysvobodit ze zamčeného bytu.

Strážce zákona přivolala na vinohradské sídliště pečovatelka, která marně zvonila na svou klientku. Důchodkyně neotvírala, zato ale vydávala tiché volání o pomoc. Když pracovnice zjistila, že seniorka má klíč zastrčený z vnitřní strany zámku, vytočila tísňovou linku 156.

Strážníci pořádkové jednotky zakrátko dorazili a s využitím teleskopického žebříku ze služebního auta vylezli na balkón v nižším patře, odkud se dostali do bytu. Seniorka ležela v kuchyni na zemi a svěřila se jim, že upadla, když se šla v noci napít. Několik hodin tedy volala o pomoc a nezbylo jí než čekat, až to někdo uslyší,“ popsal mluvčí strážníků Pavel Šoba.

Důchodkyně byla nakonec v pořádku. Stěžovala si pouze na silnou bolest zad. Hlídka proto nic nepodcenila a povolala do akce záchranáře, kteří si pacientku odvezli do nemocnice. 


 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Brno, Strážníci, Důchodci, Žízeň, Brno-Vinohrady

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Diskutér T.

Systém tísňového volání je určen seniorům a osobám se zdravotním postižením, zejména osaměle žijícím. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti těchto osob a snížení jejich obav, že v případě zdravotní indispozice či kolapsu nedosáhnou na telefon a nedovolají se pomoci.

Občan obdrží SOS tlačítko (zapůjčení je zdarma), prostřednictvím kterého se v případě ohrožení života či zdraví spojí s dispečinkem tísňového volání, který zajistí adekvátní zásah - kontaktováním rodinného příslušníka či sousedů (např. při pádu na zem a neschopnosti vstát) nebo vysláním záchranné služby, popř. policie.

SOS tlačítko je uzpůsobeno tak, aby ho bylo možné nosit u sebe, zavěšené na krku, připnuté na kalhoty nebo upevněné na ruce. Ke spojení s dispečinkem stačí stisknutí tlačítka. SOS tlačítko má také pádový senzor, který při pádu uživatele automaticky přivolá pomoc.

Nespornou výhodou je GPS lokalizace, která se při spuštění alarmu automaticky aktivuje, tzn. tlačítko funguje i mimo samotné obydlí uživatele, a to nejen v Brně, ale prakticky po celé ČR.

Kdo může SOS tlačítko získat?

SOS tlačítko je určeno občanům města Brna:

- seniorům ve věku od 65 let,
- zdravotně postiženým občanům starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu pro osoby se zdravotním postižením.

Komu není možné systém tísňového volání poskytnout

- dětem a mladistvým do 18 let,
- osobám se smyslovým postižením (neslyšící, hluchoněmí), které nejsou schopny oboustranné hlasové komunikace,
- osobám, které nejsou vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopny pochopit funkci a význam systému a z důvodu postižení motorických funkcí nezvládnou obsluhu SOS tlačítka.

Kde SOS tlačítko získat?

Nejprve je třeba vyplnit a podat žádost na kontaktní pracoviště (viz níže). Formulář uživatel obdrží na místě nebo si jej může stáhnout a vytisknout z webových stránek www.css.brno.cz. Na základě podané žádosti bude zájemce kontaktovat pracovník Odboru sociální péče MMB nebo Centra sociálních služeb k provedení místního šetření za účelem doplnění informací, které jsou důležité pro bezpečné a odborné poskytování systému „tísňového volání“.

Kolik to všechno bude občana stát?

Úhrada činí 150,- Kč/měsíc.

Kontaktní údaje:

Místem pro podání žádosti o vydání SOS tlačítka a zároveň místo, kde obdržíte veškeré informace je

Odbor sociální péče MMB (Socio-info point), Koliště 19, Brno 601 67.

pondělí a středa 8:00 – 17:00
úterý a čtvrtek 8:00 – 14:00
pátek 8:00 – 12:00

Tel.: 800 140 800
E-mail: sip@brno.cz


Instalaci tlačítka provádí pověření zaměstnanci Centra sociálních služeb, příspěvkové organizace:

paní Milada Trčková - vedoucí Systému tísňového volání - tel. 778 880 065

pan Ing. Pavel Vanini - technický pracovník - tel. 773 749 975

Neděle, 6. března 2022, 09:06Odpovědět

Téměř stoletou ženu v Brně přemohla žízeň, po pádu zůstala uvězněná v bytě  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.