čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

VIDEO: Řidiči se nezdály zvuky z návěsu, celníci v něm našli Egypťana a dva Tunisany

Nechtěný doplněk k nákladu vezl do České republiky řidič z Bulharska. Na hraničním přechodu se Slovenskem se v sobotu u Lanžhotu svěřil celníkům, že z jeho návěsu vychází divné zvuky. Lanka i plachta se však zdály být neporušeny.

Kolem poledne oslovil řidič bulharské soupravy jihomoravské celníky s tím, že se z návěsu ozývají nějaké zvuky. Celníci nejprve zkontrolovali bezpečnostní lanka plachty a celní závěru. Vše se zdálo být v pořádku. Následně nechali vozidlo převézt pod rampu, aby zkontrolovali celistvost plachty, ale i ta byla neporušená. Rozhodli se proto sejmout celní závěry a otevřít návěs.

Uvnitř je pak čekalo překvapení. Na převáženém zboží seděli tři muži. „Pouze jeden z nich měl doklad totožnosti, z něhož bylo patrné, že se jedná o Egypťana. Další dva muži byli pravděpodobně Tunisané," uvedla mluvčí celníků Lada Temňáková.

Podle dokladů bylo zboží naloženo v Turecku, návěs pak dopraven do Bulharska, kde ho zapřáhli k bulharskému tahači na cestu do Polska. „Vzhledem k nepříslušnosti přivolali celníci hlídku Policie ČR, která muže převzala k dalšímu šetření. K výslechu byl převezen i bulharský řidič," dodala mluvčí.

Převaděč dostal za každého 900 euro, pak je podvedl

Jak později ukázalo policejní vyšetřování. Dva Tunisany a jednoho Egypťana svedl dohromady turecký převaděč. Tomu měl každý shodně zaplatit 900 euro za to, že je dostane z Turecka do Francie. Převaděč je však podvedl, všechny nenápadně posadil na do návěsu bulharského kamionu směřujícího do Polska

Došlo jim jídlo i voda

To cizinci samozřejmě nevěděli a po čtyřech dnech cesty, kdy už se kamion nacházel v Česku, jim došla voda a potraviny. „Také podmínky k cestování byly náročné, pod plachtou teplota přes den stoupala k neúnosným hodnotám, v noci bylo zase chladno," uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Aby se muži ze zavřeného návěsu dostali, začali bušit na dveře a plachtu. Toho si všiml řidič, když parkoval u hraničního přechodu v Lanžhotu. O černých pasažérech neměl do té doby prý ani tušení, potom ihned přivolal policisty. „Zřejmě tedy s převaděčem nemá nic společného. Policisté nyní jednají o předání cizinců na Slovensko, odkud na naše území přijeli," uzavřel mluvčí.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Celní správa

Štítky migranti, návěs, lanžhot, turecko, řidič, egypt

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.