sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Policie chce vazbu pro pět lidí z kauzy zakázek radnice Brno-střed. Mohou dostat až 16 let vězení

Detektivové chtějí vazbu pro pět lidí z korupční kauzy kolem veřejných zakázek městské části Brno-střed. Ostatní čtyři obvinění byli propuštěni a dále budou stíháni na svobodě. Na webu policie to dnes oznámil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Státní zástupce se s podnětem policie ztotožňuje a návrh na vzetí do vazby doručí soudu asi dnes večer, řekl ČTK ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality olomouckého Vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Podle něj jsou všichni ohroženi vysokými tresty od 10,5 do 16 let.

„Kriminalisté NCOZ dnešního dne podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podnět k návrhu na vzetí do vazby pěti obviněných osob," uvedl Ibehej. „Státní zástupce se s tímto návrhem ztotožnil a v současné chvíli zpracovává návrhy, které budou soudu doručeny ve večerních hodinách. Návrhy na vazby bude rozhodovat Městský soud v Brně," řekl Šereda. Soud rozhodne zřejmě v sobotu.

ČTĚTE TAKÉ: Kontrolní výbor nic nedělal, prohlásil bývalý radní Bartík. Předseda výboru se zas pustil do Žít Brno 

V souvislosti s razií na radnici městské části Brno-střed bylo devět lidí obviněno z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Podle médií policie zadržela třeba radního Brna-střed Jiřího Švachulu (ANO).

Podle serveru iRozhlas.cz hrozí všem aktérům ohroženým vazbou tresty v sazbě 10,5 až 16 let. 

Detektivové NCOZ zasahovali ve čtvrtek v Praze, Brně a Prostějově, mimo jiné i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ve větvi kauzy týkající se veřejných zakázek, kterými se zabýval ÚOHS, ale na rozdíl od zakázek brněnské radnice zatím nikdo obviněn nebyl. Právě Švachula je podle řady médií pojítkem těchto dvou policejních akcí.

Policie se mimo jiné zajímá o postup ÚOHS v prověřování tendru na mýtný systém. Policisté zasahovali i v pražském sídle firmy Kapsch, která mýtný systém nyní provozuje.
 

Autoři | Foto ilustrační foto

Štítky razie, brno-střed, radnice, policisté, vazba, ano, švachula, úohs

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.