sobota 25. září 2021 Zlata

Vláda chce ukončit zákaz cest mezi okresy i noční vycházení 11. dubna

Zákaz cestování mezi okresy a nočního vycházení skončí spolu s nouzovým stavem 11. dubna. Setkat se bude moci nově až deset lidí uvnitř a 20 venku. Po jednání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Další opatření budou podle něj pokračovat podle pandemického zákona, který nedávno schválila Sněmovna.

"S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byly doposud," uvedl Jan Blatný. Zákaz vycestovat z okresu bydliště měli lidé od začátku března, výjimka byla pro cesty do práce, k lékaři nebo podobné nezbytné. Zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00 platí od 27. prosince loňského roku, předtím od 28. října od 23:00.

"To, co jsme při žádosti o prodloužení nouzového stavu slíbili jak občanům, tak Poslanecké sněmovně, jsme tímto splnili," dodal Blatný. Naposledy byl nouzový stav prodloužen od 26. března na čtrnáct dní.

Nouzový stav vláda vyhlásila na 66 dní na jaře loňského roku, ten současný bude platit 188 dní. Nový pandemický zákon, podle kterého se budou řídit opatření vyhlášená po skončení nouzového stavu, byl přijat po dohodě vlády s opozicí, která jeho přijetím podmiňovala prodloužení nouzového stavu. Opozice do návrhu prosadila například parlamentní kontrolu nebo pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru.

Návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna 18. února. O šest dní později vrátil Senát předlohu poslancům s pozměňovacími návrhy. O návrhu poté poslanci hlasovali 26. února, kdy ho schválili i se senátními úpravami. Ve stejný den zákon podepsal prezident a norma nabyla účinnosti 27. února.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto vlada.cz

Štítky vláda, noční vycházení, cestování mezi okresy, zákaz cestování, nouzový stav, vládní opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.