Vyšívání je provázelo už od dětství. Tu pravou vášeň, která překračuje hranice pouhé záliby, však ve vyšívání objevily až v dospělosti. Hanka a Šárka, dvě kreativní Brňanky už mají za sebou vydání knížky i úspěšný e-shop. Nyní se díky projektu na HitHitu snaží o vybudování Zašívárny - ateliéru, kde by se společně setkávaly nejen se svými "vyšívacími babičkami", ale přivítaly rády každého, kdo si chce odpočnout a přitom upustit uzdu řemeslné fantazii.
Hanka: Obě dvě jsme vyšívaly už od dětství - jednoduchou křížkovou výšivku, květovaný ubrus jako dárek pro babičku a podobně. Mě k vyšívání přivedla moje mamka.
Šárka: Já jsem se vše naučila na Střední textilní škole v Brně, kde jsem vystudovala obor Krajkářská a vyšívačská tvorba (který mimochodem dnes už neexistuje).
Hanka: K výšivce jsme se obě po nějaké době vrátily asi před 4 lety, kdy jsme s ní začaly různě experimentovavat - navrhovat si moderní vzory, vyšívat dětská bodíčka pro děti kamarádek, kombinovat výšivku s tiskem či jinými materiály.
Šárka: No a po nějaké době jsme si společně založily Zašívárnu.
Šárka: Je to jednoduchá, zábavná, svobodná a ve výsledku krásná činnost. Mnohé vědecké studie navíc dokazují terapeutický a antistresový účinek, které má vyšívání na lidskou psychiku.
Hanka: A v neposlední řadě - vyšívání si můžete přizpůsobit svým dovednostem a vkusu, je to velmi volná a kreativní textilní technika.
Hanka: Jednou jsme seděly u kávy a říkaly si, jak dělat něco samy za sebe, něco krásného, co by vycházelo z nás samotných a současně to mělo nějakých obchodní model. Zároveň jsme samy nějakou dobu předtím znovuobjevily vyšívání a hodně nás bavilo si vymýšlet nové vzory.
A tak vznikl nápad založit si e-shop s materiály na vyšívání, který by byl zároveň propojený s blogem o ručních pracech. A který by měl i nějaký sociální přesah a umožnil zapojit i další lidi, protože čisté komerce jsme měly z práce obě dost. Postupně se to pak přerodilo v náš koncept vyšívacích babiček.
Šárka: Já jsem ve kvartě na gymplu zdrhla na textilku a vystudovala tam obor Textilní výtvarnictví. No a po několika letech jsem se k tomuto oboru vlastně vrátila - začala jsem si hrát s tradiční výšivkou a navrhovat a vyšívat prudce moderní vzory, které docela dobře kontrastovaly s tradičními vyšívacími stehy a postupy. S Hankou jsme se v tomto zájmu potkaly v podobném čase a protože jsme obě toužily mít nějaký vlastní projekt, který by nás bavil a naplňoval, vymyslely jsme si Zašívárnu.
Hanka: Náš projekt loni na podzim oslavil své 3. narozeniny. A oslavily jsme je stylově - u nakladatelství Albatros nám vyšla knížka, do které jsme sepsaly vše, co jsem se za naše životy i působení v Zašívárně naučily a dozvěděly. Jmenuje se Moderní vyšívání ze Zašívárny a obsahuje 20 nákresů, vzorů a podrobných návodů na konkrétní vyšívané projekty a moře další inspirace.
Šárka: Co nám po 3 letech začalo chybět je nějaký prostor - dílna/atelier - kde bychom se mohli scházet a tvořit. V Zašívárně totiž nejsme samy. Jsou s námi i naše milované vyšívací babičky, což jsou seniorky a invalidní důchodkyně, které vyšívání zvládají s bravurou pravých mistryň.
Jejich práci honorujeme, ale často je pro ně největší odměnou právě to, že mohou někomu udělat radost. Často je ale trápí i samota a nedostatek sociálního kontaktu.
Zašívárna by se tak mohla stát nejen virtuálním místem, kam se můžete zašít a být sami, ale také fyzickým prostorem, kde by se mohly babičky potkávat jak mezi sebou, tak s našimi mladými zákaznicemi a kde bychom mohli pořádat společné mezigenerační vyšívací workshopy.
Hanka: Na takovou společnou dílnu se nyní snažíme získat peníze prostřednictvím platformy HitHit - použijeme je na vybavení dílny a její provoz. Podpořit nás tu můžete až do 17.5. - pro naše dárce jsme nachystaly nejen vyšívací odměny ;-)