Turisté mají o důvod víc přijet do Brna. Brněnské Diecézní muzeum ozvláštnilo stálou expozici Vita Christi. Rozrostlo se o Madonu z Předína a Madonu z Klobouk, nejstarší dochovanou dřevěnou skulpturu na Moravě. Do moravské metropole dorazila z Prahy.
Madona z Klobouk vznikla v první polovině třináctého století a je tak nejstarší dřevěnou skulpturou na Moravě. „Donedávna byla socha považována dokonce za nejstarší svého druhu v Česku, nyní prvenství drží Madona z Osíka u Litomyšle,“ vysvětlil ředitel Brněnského diecézního muzea Martin Motyčka. Dodal, že dříve zdobila stálou expozici Národní galerie v Praze. Nyní se ale přesunula do Brna, kam patří.
Dřevořezba se ale dochovala poničená. Restaurátoři sice obnovili původní barvy, chybějící hlavičku malého Ježíška ale nezachránili. Jeho matce zase chybí žezlo.
Jedna z nejstarších skulptur má také významnou, ačkoliv o něco mladší, sousedku. Vznik sochy Madony z Předína se datuje do druhé poloviny patnáctého století. Nějakou dobu ji odborníci považovali za lidovou práci z devatenáctého století. Po sundání barokních nánosů a ozdobné korunky experti zjistili, že je přitom mnohem starší.
Sochy Panny Marie nejsou jedinou novinkou. Muzeum představilo také komiks pro malé poutníky, který je provede po významných místech brněnské diecéze. „Brožura navazuje na dva předchozí díly, které dětem představily areál Petrova a kostely v centru Brna. Nyní se vydávají do vzdálenějších koutů, třeba na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou nebo do Mikulova,“ řekla spoluautorka publikace Kristýna Solaříková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.