neděle 25. září 2022 Zlata

Brněnské nemocnici akutně scházejí dárci krve

Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) v posledních měsících dohání operace, které se kvůli epidemii koronaviru odložily. Kvůli desítkám provedených zákroků denně se ale objevuje komplikace ve formě nedostatku krve. Akutně potřebují zdravotníci dárce krevních skupin 0-, B- a AB-.

Denně odoperují lékaři ve FNUSA i sedmdesát pacientů. Nejčastěji je jejich zásah potřeba na chirurgii, kardiolgii, ortopedii a plastické chirurgii. „Spotřeba krve však roste také na interních odděleních u pacientů se sníženou krvetvorbou,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Krevní banka nemocnice nyní registruje kritický nedostatek dárců krevních skupin s negativním RH faktorem. Z krve dárců, kteří do FNUSA přicházejí, je možné připravit minimálně dva transfuzní přípravky. „A jedna taková větší klasická operace znamená spotřebu dvou až pěti transfuzních přípravků, pokud ale nastanou komplikace, může si stav pacienta vyžádat i několikanásobně vyšší počet,“ řekla primářka Krevní Banky FNUSA Jarmila Celerová.

Nemocnice proto prosí veřejnost o spolupráci a nabádá pravidelné i nové dárce, aby přispěli ke zvýšení zásob krevní banky. Darovat krev může každý zdravý člověk vážící minimálně padesát kilogramů. Ženy se mohou o krev podělit třikrát ročně, muži čtyřikrát.

Darováním krve nepomáhají dobrovolníci jen pacientům při plánovaných operacích, ale také těm, kteří se ocitnou znenadání zranění nebo je nemoc zasáhne nečekaně. I z tohoto důvodu chodí pravidelně darovat krev například jihomoravští policisté. Právě pracovníci z Vyškovska navštívili včera odpoledne tamní nemocnici, aby se o cennou tekutinu podělili. „Většina z nich má za sebou desítky odběrů, jeden z dárců se blíží sedmdesátému odběru krve,“ popsala mluvčí jihomoravských policistů Alice Musilová


Policisté darující krev ve vyškovské nemocnici.

Ohodnoť článek

Foto michellegordon2/Pixabay.com, Policie ČR

Štítky dárcovství, darování krve, nemocnice, fnusa, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.