pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Osmnáctiletá Zuzka z Brněnska přišla o maminku i bratra, teď musí řešit kompletně vyhořelý dům

Maturantce Zuzaně nadělil život v posledních několika letech překážky, jež by podrazily nohy i těm nejotrlejším jedincům. Nejenže se osmnáctiletá milovnice umění potýká s několika úmrtími v rodině, ale zároveň řeší důsledky požáru, který ji ze dne na den připravil o střechu nad hlavou.

Čtyři tvrdé rány za tři roky. Tak vypadá život Zuzany Landori z Čebína na Brněnsku, která by se letos nejraději věnovala studiu a přípravě na přijímací zkoušky na vysoké umělecké školy. Namísto běžných teenagerských starostí však řeší ztrátu blízkých osob i nedostatek financí.

Vlna nepříjemných událostí odstartovala pro rodinu Landori před třemi lety, kdy podlehl rakovině Zuzčin téměř čtyřletý bratranec. O půl roku později pak po dvouměsíčním boji se zákeřnou nemocí v šestačtyřiceti letech zemřela také její milovaná maminka.

Událost, se kterou se dá v mladém věku jen těžko vyrovnat, ještě umocňuje fakt, že je Zuzčin tatínek těžce nemocný. „Je starobní důchodce, byl mu voperován kardiostimulátor a jeho zdravotní stav je vážný. Na nějakou pomoc z jeho strany nemohu spoléhat," vysvětluje mladá studentka brněnské pedagogické školy, jejímž snem je zasvětit svoji budoucnost kariéře na prknech, která znamenají svět.

Letos přišel požár i smrt bratra

Rodině se neulevilo ani na konci srpna letošního roku, kdy do Zuzanina života zasáhl požár, který fatálně zničil její rodný dům v Čebíně. Vyhořelá budova je pro zoufalou rodinu neobyvatelná. A aby toho nebylo málo, řeší nyní mladá žena další problém. „Moje maminka platila pojištění domu od roku 2003 až do dubna 2019. V této době byla hospitalizována z důvodu nádorového onemocnění. Pojištění od této doby přestala splácet a bohužel nikdo z naší rodiny nevěděl, že pojištění domu vůbec existuje. Až minulý týden jsme zjistili, že pojištění zaniklo z důvodu neplacení pojistného v dubnu 2020. Bohužel nikdo z naší rodiny nebyl pojišťovnou kontaktován a upozorněn na to, že hrozí zánik pojištění," popisuje nešťastnou situaci Zuzana.


Vyhořelý dům Zuzaniny rodiny.

Právě kvůli rozsáhlým škodám se Zuzka rozhodla založit sbírku, jejíž výtěžek si mladá výtvarnice přeje použít na opravu kompletně zničeného domu. „V tuto chvíli si nedovedu představit, jakou finanční částku si naše rodina bude muset obstarat k tomuto účelu. Domnívám se však, že finance k opravě domu budou vyčísleny minimálně v řádu statisíců. Svými silami bych mohla zvládnout financování školy, nájmu a ostatních životních nákladů," plánovala odvážně ještě v srpnu Zuzana.

Od založení sbírky přispěli rodině dárci už přes 1,8 milionu korun. Vděčnost za štědré dary se však v Zuzaně nyní mísí s dalším velkým smutkem. Před měsícem se musela rozloučit se svým milovaným dvaadvacetiletým bratrem Jiřím, který podlehl krátké těžké nemoci.

Talentovaná Zuzana se ve volném čase věnuje nejen divadlu, ale také výtvarnému umění a vytvořené malby se svými blízkými sdílí na sociálních sítích. Statečné studentce Zuzce a její rodině, již zasáhl krutý osud, mohou zájemci přispět k lepšímu a stabilnějšímu životu libovolnou částkou až do konce listopadu.


Jeden ze Zuzaniných obrazů.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Donio.cz, Archiv Zuzana Landori

Štítky donio, sbírka, pomoc, zuzana landori

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Vašek

Na tak mladou holku je toho dost.

čtvrtek, 25. listopadu 2021, 23:22

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.