sobota 28. května 2022 Vilém

Soud dnes projednával spor prezidenta Zemana s bývalým radním brněnského středu Bartíkem

Městský soud v Brně dnes ukončil dokazování v případu žaloby Kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (dříve za Žít Brno) kvůli jeho tvrzení, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. Jednání soud odročil na 11. září, kdy zazní závěrečné návrhy a rozsudek. Dnes se probíraly hlavně Bartíkovy majetkové poměry v souvislosti s požadavkem prezidentské kanceláře na finanční plnění. Šlo o citlivé údaje, veřejnost byla z jednání vyloučena.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

Zemanův advokát si chce posvítit na příjmy bývalého radního

Bartík dnes předložil listinné důkazy ohledně svých majetkových poměrů. Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že příjmy a výdaje žalovaného mu nevycházejí a že se k nim bude vyjadřovat „do haléře".

Soud následně zamítl asi dvě desítky návrhů na další důkazy. Šlo například o výslech prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, výslech hradního kancléře Vratislava Mynáře, články z novin či výslech některých novinářů, kteří údajně také věděli o vážném zdravotním stavu prezidenta.


Bartík je svině. Budu po něm chtít pět milionů jako odškodné, prohlásil Zeman

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek večer v televizi Barrandov prohlásil, že brněnský radní Svatopluk Bartík (Žít Brno) je svině. Vedle omluvy po něm bude vyžadovat pět milionů korun jako odškodné. Počátkem sporu bylo Bartíkovo úterní facebookové...


Vycházíme od Havlů, zní z Hradu

Po odročení jednání Nespala zopakoval, že trvá na pěti milionech. „Vycházíme z rozhodnutí zdejšího soudu z roku 1998, kde společnými žalobci byl Václav Havel a Dagmar Havlová, a zde částka pěti milionů opravdu padla. Mělo to další vývoj, ale od toho jsme odvinuli náš nárok," uvedl Nespala. Doplnil, že na částce trvají vzhledem k okolnostem případu "a mimořádné závažnosti jednání žalovaného".

Havlovi tehdy zažalovali výrobce obuvi a jejího mediálního partnera kvůli reklamnímu billboardu se zelenou bustou Havla s Dášenkou. V žalobě na ochranu osobnosti požadovali pět milionů korun, které u soudu prvního stupně vysoudili, vrchní soud ale rozsudek změnil a přiznal jim jen 500.000 korun.


Policie odložila trestní stíhání bývalého radního Bartíka za prohlášení o Zemanově rakovině

Policie odložila trestní stíhání bývalého radního brněnského středu Svatopluka Bartíka za jeho prohlášení o zdraví prezidenta Zemana. Bartík v listopadu minulého roku prohlásil, že má Miloš Žeman rakovinu a zbývají mu jen měsíce života. Později...


Občané mají právo znát zdravotní stav prezidenta, říká Bartík

Bartík po jednání uvedl, že existuje právo znát zdravotní stav tak exponovaného zaměstnance jako prezident. „Když zaměstnavatel - stavební firma přijímá řidiče, bagristy, jeřábníky, tak jim taky musí donést od doktorů, že vidí, slyší a jsou pro ten daný typ povolání způsobilí," řekl.

Žalobu soud dostal v listopadu 2017, projednávat ji začal v září 2019, po neúspěchu pokusu o smír. Bartík své tvrzení o Zemanově zdraví z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči sobě ani Zemanovi. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky svatopluk bartík, miloš zeman, rakovina, soud, facebook

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.